Jonas Sjöstedt (V)

Jonas Sjöstedt (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Västerbottens län, plats 109
Titel Skribent
Född år 1964
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post jonas.sjostedt[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Vänsterpartiet

    • Partiledare
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Vänsterpartiet

    • Partiledare 2012-01-06 –
    • Europaparlamentet

    • Ledamot 2004-07-20 – 2009-07-14
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-03-11
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-03-11
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-10-14 –
    • Suppleant 2012-01-26 – 2014-10-07
    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-01-25
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 2012-02-14 –
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2012-02-14 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-10-31
    • Suppleant 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Suppleant 2012-03-20 – 2012-09-18

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

SJ:s utveckling

Interpellation 2017/18:501 av Jonas Sjöstedt (V)

Interpellation 2017/18:501 SJ:s utveckling av Jonas Sjöstedt V till Närings- och innovationsminister Mikael Damberg S Klimatfrågan är avgörande för vår framtid. För att få ned utsläppen måste transporter föras från väg och flyg till järnväg. Det kräver en kraftigt utbyggd och moderniserad järnväg med nya spår, sammanhållet

Inlämnad: 2018-04-17 Svarsdatum: 2018-05-04 Besvarare: Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S)

Interpellation 2017/18:501 av Jonas Sjöstedt (V) (pdf, 85 kB)

Statligt stöd till Kvarkens färjetrafik

Interpellation 2017/18:484 av Jonas Sjöstedt (V)

Interpellation 2017/18:484 Statligt stöd till Kvarkens färjetrafik av Jonas Sjöstedt V till Statsrådet Tomas Eneroth S Färjetrafiken mellan Umeå och Vasa är av avgörande betydelse för den regionala utvecklingen på såväl den svenska som den finska sidan av Kvarken. Sedan kommuner och regioner i bägge länderna för något

Inlämnad: 2018-04-10 Svarsdatum: 2018-04-24 Besvarare: Statsrådet Tomas Eneroth (S)

Interpellation 2017/18:484 av Jonas Sjöstedt (V) (pdf, 88 kB)

Turkiets invasion av Afrin

Interpellation 2017/18:352 av Jonas Sjöstedt (V)

Interpellation 2017/18:352 Turkiets invasion av Afrin av Jonas Sjöstedt (V) till Utrikesminister Margot Wallström (S) Turkiet har anfallit den syriska regionen Afrin. Detta har skett helt oprovocerat och utan stöd i folkrätten. Civilbefolkningen lider svårt när turkiskt stridsflyg bombar byar, städer och flyktingläger.

Inlämnad: 2018-01-31 Svarsdatum: 2018-02-06 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Interpellation 2017/18:352 av Jonas Sjöstedt (V) (pdf, 86 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Turkiets invasion av Afrin

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.