Jonas Sjöstedt (V)

Jonas Sjöstedt (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Västerbottens län, plats 109
Titel Skribent
Född år 1964
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post jonas.sjostedt[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Vänsterpartiet

    • Partiledare
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Vänsterpartiet

    • Partiledare 2012-01-06 –
    • Europaparlamentet

    • Ledamot 2004-07-20 – 2009-07-14
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-03-11
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-03-11
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-10-14 –
    • Suppleant 2012-01-26 – 2014-10-07
    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-01-25
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 2012-02-14 –
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2012-02-14 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-10-31
    • Suppleant 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Suppleant 2012-03-20 – 2012-09-18

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot EU-nämnden 10-12. Suppleant utrikesutskottet 10-12, trafikutskottet 10-12 och EU-nämnden 12-. Ledamot Europaparlamentet 95-09, Krigsdelegationen 12- och Utrikesnämnden 12-. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 12-.
  • Föräldrar

    Ingenjören/läraren Tor Sjöstedt och läkaren Ingrid Dahlström.
  • Utbildning

    Gymnasieskola (2-årig), Luleå 85.
  • Anställningar

    Metallarbetare på Volvo Lastvagnar i Umeå.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ordförande i Umeå centrum för genusstudier vid Umeå universitet 08.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Umeå kommun 98-02.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Partiledare, Vänsterpartiet 12-.
  • Litteratur

    Masthugget, Moskva, Madrid - intervjubok (09). Sammanflöden - kriminalroman (09). Sahara - kriminalroman (10) och Spanska brev - kriminalroman (10).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2014/15:109 Försvarspolitisk inriktning - Sveriges försvar 2016-2020

Motion 2014/15:3093 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2014/15:3093 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) med anledning av prop. 2014/15:109 Försvarspolitisk inriktning – Sveriges försvar 2016–2020 1                   Innehållsförteckning 1Innehållsförteckning 2Förslag till riksdagsbeslut 3Propositionens innehåll 4Inledning 5Internationella


Utskottsberedning: 2014/15:FöU11 2014/15:UFöU5
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 6 avslag

Motion 2014/15:3093 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (docx, 54 kB) Motion 2014/15:3093 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (pdf, 96 kB)

Sveriges och Finlands transportförbindelse i Kvarken

Interpellation 2014/15:438 av Jonas Sjöstedt (V)

Interpellation 2014/15:438 Sveriges och Finlands transportförbindelse i Kvarken av Jonas Sjöstedt V till Statsrådet Anna Johansson S Transporter och kommunikation mellan Sverige och Finland över Kvarken har pågått i många år. Reguljär trafik året runt har funnits i mer än 50 år. För både näringsliv och samhälle i övrigt

Inlämnad: 2015-03-24 Besvarare: Statsrådet Anna Johansson (S)

Interpellation 2014/15:438 av Jonas Sjöstedt (V) (pdf, 94 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Sveriges och Finlands transportförbindelse i Kvarken

Ratificering av ILO-konvention 169

Interpellation 2014/15:427 av Mia Sydow Mölleby (V)

Interpellation 2014/15:427 Ratificering av ILO-konvention 169 av Mia Sydow Mölleby V till Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke MP ILO:s International Labour Organization konvention nr 169 innehåller ett antal bestämmelser och åtaganden till skydd för ursprungsfolken. Ett grundläggande krav, enligt konventionen,

Inlämnad: 2015-03-20 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke (MP)

Interpellation 2014/15:427 av Mia Sydow Mölleby (V) (pdf, 79 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Ratificering av ILO-konvention 169

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.