Jonas Sjöstedt (V)

Jonas Sjöstedt (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Västerbottens län, plats 109
Titel Skribent
Född år 1964
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post jonas.sjostedt[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Vänsterpartiet

    • Partiledare
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Vänsterpartiet

    • Partiledare 2012-01-06 –
    • Europaparlamentet

    • Ledamot 2004-07-20 – 2009-07-14
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-03-11
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-03-11
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-10-14 –
    • Suppleant 2012-01-26 – 2014-10-07
    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-01-25
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 2012-02-14 –
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2012-02-14 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-10-31
    • Suppleant 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Suppleant 2012-03-20 – 2012-09-18

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av skr. 2010/11:157 Riksrevisionens granskning av klimatinsatser utomlands – statens inköp av utsläppskrediter

Motion 2010/11:V1 av Jens Holm m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2010/11:V1 av Jens Holm m.fl. (V) med anledning av skr. 2010/11:157 Riksrevisionens granskning av klimatinsatser utomlands – statens inköp av utsläppskrediter Förslag till riksdagsbeslut Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen


Utskottsberedning: 2011/12:MJU1
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2010/11:V1 av Jens Holm m.fl. (V) (doc, 48 kB)

med anledning av prop. 2010/11:152 Införande av hållbarhetsbesked i lagen (2010:598) om hållbarhetskriterier för biodrivmedel och flytande biobränsle

Motion 2010/11:MJ7 av Jens Holm m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2010/11:MJ7 av Jens Holm m.fl. (V) med anledning av prop. 2010/11:152 Införande av hållbarhetsbesked i lagen (2010:598) om hållbarhetskriterier för biodrivmedel och flytande biobränsle Förslag till riksdagsbeslut Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening


Utskottsberedning: 2010/11:MJU28
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2010/11:MJ7 av Jens Holm m.fl. (V) (doc, 52 kB)

Upprättelse för internerade i arbetskompanier

Skriftlig fråga 2010/11:611 av Sjöstedt, Jonas (V)

den 21 juni Fråga 2010/11:611 Upprättelse för internerade i arbetskompanier av Jonas Sjöstedt (V) till statsminister Fredrik Reinfeldt (M) Under andra världskriget internerades flera hundra svenska värnpliktiga i särskilda arbetskompanier. De internerade upplevde oftast själva att de

Inlämnad: 2011-06-21 Besvarare: Sten Tolgfors (M)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.