Jonas Jacobsson Gjörtler (M)

Jonas Jacobsson Gjörtler (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Skåne läns västra
Titel Kommunikationskonsult
Född år 1973

Aktuella uppdrag

    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2016-01-01 – 2018-09-24
    • Ledig 2015-09-28 – 2015-12-31
    • Ordinarie 2011-06-23 – 2015-09-27
    • Ledig 2011-04-04 – 2011-06-22
    • Ordinarie 2010-10-04 – 2011-04-03
    • Utrikesutskottet

    • Vice ordförande 2018-01-18 – 2018-09-24
    • Ledamot 2017-12-19 – 2018-01-18
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2013-04-18
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2015-12-18
    • Ledamot 2013-04-19 – 2014-09-29
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2015-12-18 – 2017-10-13
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2010-11-17 – 2014-09-29
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Ordförande 2018-05-15 – 2018-06-14
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant 2014-11-01 – 2018-09-24
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2018-10-09 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot näringsutskottet 10-13, finansutskottet 13-15 och miljö-och jordbruksutskottet 15-. Suppleant trafikutskottet 10-14. Personlig suppleant styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond 14-.
  • Föräldrar

    Ingenjören Hans-Gunnar Jacobsson och kontoristen Birgit Jacobsson, f. Jönsson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Tycho Braheskolan, Helsingborg, slutår 93. Universitetsstudier, Lunds universitet, slutår 98.
  • Anställningar

    Politisk sekreterare, Helsingborgs stad 98-99. Politisk sekreterare, Region Skåne 99-02. Kampanjledare, Sverige i Europa 03. Kommunikationskonsult, Aspekta AB 03-10.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, kommittén Luftförsvaret efter 2040, 12-14.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Helsingborg 94-02 och 14-15. Ersättare, kommunstyrelsen, Helsingborg 98-02. Ledamot, arbetsmarknadsnämnden, Helsingborg 94-98. Suppleant, Helsingborg Hamn AB 94-98. Ordförande, Kommunala invandrarrådet, Helsingborg 99-01. Ledamot, nämnden för Nordvästra Skånes sjukvårdsdistrikt 98-02. Ledamot, vård- och omsorgsnämnden, Helsingborg 98-01. Ledamot, regionfullmäktige, Skåne 98-02, ersättare 14-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Kretsordförande, Moderaterna i Helsingborg 11-15, ledamot 09-11. Ledamot, förbundsstyrelsen för Skånemoderaterna 09-11. Distriktsordförande, Moderata Ungdomsförbundet i Skåne 00-01. Distriktsordförande, Moderata Ungdomsförbundet Malmöhus 99-00. Ledamot, förbundsstyrelsen för Moderaterna i Malmöhus 99-01 Ledamot, Moderata Ungdomsförbundets förbundsstyrelse 00-02. Vice ordförande, Moderata Ungdomsförbundet Malmöhus 98-99, ledamot 95-98. Ordförande, Moderata Ungdomsförbundet i Helsingborg 94-96, vice ordförande 93-94, ledamot 92-93.
  • Bostadsort

    Helsingborg

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Infrastruktur i Skåne

Motion 2010/11:T340 av Jonas Jacobsson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2010/11:T340 av Jonas Jacobsson m.fl. M Infrastruktur i Skåne m1708 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om behovet av förbättringar av infrastrukturen i Skåne. Motivering Skåne är en viktig tillväxtmotor i Sverige. Det geografiska


Utskottsberedning: 2010/11:TU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2010/11:T340 av Jonas Jacobsson m.fl. (M) (doc, 57 kB)

Färdigställande av Västkustbanan

Motion 2010/11:T339 av Jonas Jacobsson och Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M)

Motion till riksdagen 2010/11:T339 av Jonas Jacobsson och Ann-Charlotte Hammar Johnsson M Färdigställande av Västkustbanan m1705 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om behovet av att snarast färdigställa utbyggnaden av Västkustbanan till dubbelspår


Utskottsberedning: 2010/11:TU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2010/11:T339 av Jonas Jacobsson och Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M) (doc, 47 kB)

Spårvagn i storstäder

Motion 2010/11:T338 av Jonas Jacobsson (M)

Motion till riksdagen 2010/11:T338 av Jonas Jacobsson M Spårvagn i storstäder m1695 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att se över stöd till kollektivtrafiklösningar, exempelvis spårvagnar, i landets större städer. Motivering I moderna städer

2010-10-26

Motion 2010/11:T338 av Jonas Jacobsson (M) (doc, 46 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se