Jonas Eriksson (MP)

Jonas Eriksson (MP)

Avgången riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Örebro län
Titel Gymnasielärare.
Född år 1967

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2019-11-03

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2016-08-01 – 2019-11-03
    • Ledig 2016-01-18 – 2016-07-31
    • Ordinarie 2010-10-04 – 2016-01-17
    • Miljöpartiet de gröna

    • Gruppledare 2019-07-01 –
    • Vice gruppledare 2019-02-15 –
    • Gruppledare 2018-09-24 – 2019-02-15
    • Vice gruppledare 2018-01-16 – 2018-09-24
    • Gruppledare 2016-11-01 – 2018-01-15
    • Vice gruppledare 2016-01-01 – 2016-11-01
    • Gruppledare 2015-05-18 – 2015-12-31
    • Vice gruppledare 2015-03-18 – 2015-05-18
    • Gruppledare 2015-01-02 – 2015-03-18
    • Vice gruppledare 2014-09-29 – 2015-01-01
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2016-06-28 – 2018-09-24
    • Vice ordförande 2012-11-03 – 2014-09-29
    • Ledamot 2012-11-03 – 2012-11-03
    • Vice ordförande 2011-09-22 – 2012-10-07
    • Ledamot 2011-09-19 – 2011-09-21
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-11-03
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2011-11-06
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-11-03
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2013-01-31 – 2014-09-29
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-11-03
    • Ordförande 2017-07-15 – 2018-10-02
    • Ledamot 2017-07-15 – 2017-07-15
    • Valberedningen

    • Ledamot 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2019-07-01 – 2019-11-03
    • Ersättare 2019-02-15 – 2019-06-30
    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-02-15
    • Ersättare 2018-01-16 – 2018-10-02
    • Ledamot 2016-11-01 – 2018-01-15
    • Ersättare 2016-01-01 – 2016-10-31
    • Ledamot 2015-05-21 – 2015-12-31
    • Ersättare 2015-03-18 – 2015-05-21
    • Ledamot 2015-02-05 – 2015-03-18
    • Ersättare 2014-10-07 – 2015-02-05
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2014-10-14 – 2019-11-03
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot 2015-03-25 – 2016-11-09
    • Suppleant 2015-01-28 – 2015-03-25
    • Ledamot 2014-10-15 – 2015-01-28

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot näringsutskottet 11 och 12, vice ordförande 11-14. Suppleant finansutskottet 10-11, socialutskottet 10-14, skatteutskottet 13-14, konstitutionsutskottet 14- och näringsutskottet 16-. Suppleant ledamotsrådet 15. Ledamot riksdagsstyrelsen 15, ersättare 14-15 och 16-. Ledamot ledamotsrådet 15- och krigsdelegationen 14-. Gruppledare, Miljöpartiet 15 och 16- och vice gruppledare 14-16.
  • Föräldrar

    Företagaren Roger Eriksson och undersköterskan/vårdaren Bodil Eriksson, f. Danielsson.
  • Utbildning

    4-årig teknisk linje, Örebro, slutår 87. Fil.mag. i matematik, fysik och religion. Enstaka universitetskurser i företagsekonomi och juridik. Gymnasielärarexamen.
  • Anställningar

    Lärare, Lindesbergs kommun 89-96. Gymnasielärare, Örebro kommun 98-07.
  • Kommunala uppdrag

    Ledamot, Almby-Norrbyås kommundelsnämnd i Örebro 98-02. Ledamot, byggnadsnämnden 00-10, vice ordförande 02-06, ordförande 06-10. Ordförande, kommunala handikapprådet 06-10. Ersättare, Programnämnd samhällsbyggnad. Landstingsfullmäktig, Örebro 02-10. Ledamot, hälso- och sjukvårdsnämnden 02-06. Ersättare, landstingsstyrelsen 02-06, ledamot 06-10. Oppositionsråd och gruppledare 05-10. Ledamot, Beredning samhällsbyggnad, Sveriges Kommuner och Landsting 07-11.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, styrelsen för Miljöpartiet de gröna i Örebro län 05-10, ordförande 05-08. Ordförande, Miljöpartiets nätverk för landstings- och regionpolitiker 06-10.
  • Bostadsort

    Örebro

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Elnät för 100 % förnybar el

Skriftlig fråga 2013/14:728 av Jonas Eriksson (MP)

Fråga 2013/14:728 Elnät för 100 förnybar el av Jonas Eriksson MP till Statsrådet Anna-Karin Hatt C Inom klimat- och energiområdet finns en rad beslutade mål som ska styra både riksdagens och regeringens arbete. Det nuvarande målet är att Sveriges utsläpp ska minska med 40 procent till år 2020 och att hälften av energin

Inlämnad: 2014-07-17 Besvarare: Anna-Karin Hatt (C)

Skriftlig fråga 2013/14:728 av Jonas Eriksson (MP) (pdf, 76 kB)

Kassaregisterkrav i konflikt med elsäkerhetskrav

Skriftlig fråga 2013/14:591 av Jonas Eriksson (MP)

Fråga 2013/14:591 Kassaregisterkrav i konflikt med elsäkerhetskrav av Jonas Eriksson MP till Näringsminister Annie Lööf C Sedan den 1 januari 2014 måste torg- och marknadshandlare som tidigare haft ett generellt undantag använda sig av kassaregister. I propositionen som ledde till den nya lagstiftningen framställs det

Inlämnad: 2014-05-06 Besvarare: Anders Borg (M)

Skriftlig fråga 2013/14:591 av Jonas Eriksson (MP) (pdf, 79 kB)

Fribrev för kommersiell verksamhet i Sveriges nationalparker

Skriftlig fråga 2013/14:520 av Eriksson, Jonas (MP)

den 24 mars Fråga 2013/14:520 Fribrev för kommersiell verksamhet i Sveriges nationalparker av Jonas Eriksson MP till miljöminister Lena Ek C Efter en tidigare fråga från mig till miljöminister Lena Ek om den pågående översynen av föreskrifter för Sveriges nationalparker har Naturvårdsverket nu presenterat alla

Inlämnad: 2014-03-24 Besvarare: Lena Ek (C)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se