Jonas Eriksson (MP)

Jonas Eriksson (MP)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Örebro län, plats 234
Titel Gymnasielärare.
Född år 1967
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post jonas.eriksson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Miljöpartiet de gröna

    • Gruppledare
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2016-08-01 – 2022-09-26
    • Ledig 2016-01-18 – 2016-07-31
    • Ordinarie 2010-10-04 – 2016-01-17
    • Miljöpartiet de gröna

    • Gruppledare 2019-07-01 –
    • Vice gruppledare 2019-02-15 –
    • Gruppledare 2018-09-24 – 2019-02-15
    • Vice gruppledare 2018-01-16 – 2018-09-24
    • Gruppledare 2016-11-01 – 2018-01-15
    • Vice gruppledare 2016-01-01 – 2016-11-01
    • Gruppledare 2015-05-18 – 2015-12-31
    • Vice gruppledare 2015-03-18 – 2015-05-18
    • Gruppledare 2015-01-02 – 2015-03-18
    • Vice gruppledare 2014-09-29 – 2015-01-01
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2016-06-28 – 2018-09-24
    • Vice ordförande 2012-11-03 – 2014-09-29
    • Ledamot 2012-11-03 – 2012-11-03
    • Vice ordförande 2011-09-22 – 2012-10-07
    • Ledamot 2011-09-19 – 2011-09-21
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2011-11-06
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2013-01-31 – 2014-09-29
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-02 –
    • Ordförande 2017-07-15 – 2018-10-02
    • Ledamot 2017-07-15 – 2017-07-15
    • Valberedningen

    • Ledamot 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2019-07-01 –
    • Ersättare 2019-02-15 – 2019-06-30
    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-02-15
    • Ersättare 2018-01-16 – 2018-10-02
    • Ledamot 2016-11-01 – 2018-01-15
    • Ersättare 2016-01-01 – 2016-10-31
    • Ledamot 2015-05-21 – 2015-12-31
    • Ersättare 2015-03-18 – 2015-05-21
    • Ledamot 2015-02-05 – 2015-03-18
    • Ersättare 2014-10-07 – 2015-02-05
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2014-10-14 –
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot 2015-03-25 – 2016-11-09
    • Suppleant 2015-01-28 – 2015-03-25
    • Ledamot 2014-10-15 – 2015-01-28

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot näringsutskottet 11 och 12, vice ordförande 11-14. Suppleant finansutskottet 10-11, socialutskottet 10-14, skatteutskottet 13-14, konstitutionsutskottet 14- och näringsutskottet 16-. Suppleant ledamotsrådet 15. Ledamot riksdagsstyrelsen 15, ersättare 14-15 och 16-. Ledamot ledamotsrådet 15- och krigsdelegationen 14-. Gruppledare, Miljöpartiet 15 och 16- och vice gruppledare 14-16.
  • Föräldrar

    Företagaren Roger Eriksson och undersköterskan/vårdaren Bodil Eriksson, f. Danielsson.
  • Utbildning

    4-årig teknisk linje, Örebro, slutår 87. Fil.mag. i matematik, fysik och religion. Enstaka universitetskurser i företagsekonomi och juridik. Gymnasielärarexamen.
  • Anställningar

    Lärare, Lindesbergs kommun 89-96. Gymnasielärare, Örebro kommun 98-07.
  • Kommunala uppdrag

    Ledamot, Almby-Norrbyås kommundelsnämnd i Örebro 98-02. Ledamot, byggnadsnämnden 00-10, vice ordförande 02-06, ordförande 06-10. Ordförande, kommunala handikapprådet 06-10. Ersättare, Programnämnd samhällsbyggnad. Landstingsfullmäktig, Örebro 02-10. Ledamot, hälso- och sjukvårdsnämnden 02-06. Ersättare, landstingsstyrelsen 02-06, ledamot 06-10. Oppositionsråd och gruppledare 05-10. Ledamot, Beredning samhällsbyggnad, Sveriges Kommuner och Landsting 07-11.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, styrelsen för Miljöpartiet de gröna i Örebro län 05-10, ordförande 05-08. Ordförande, Miljöpartiets nätverk för landstings- och regionpolitiker 06-10.
  • Bostadsort

    Örebro

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Trafiksäkerhetskameror i tätort

Motion 2018/19:2746 av Amanda Palmstierna m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2018/19:2746 av Amanda Palmstierna m.fl. MP Trafiksäkerhetskameror i tätort Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att ta fram riktlinjer som möjliggör för trafiksäkerhetskameror i tätort inklusive en modell för kostnadsfördelning och tillkännager detta


Utskottsberedning: 2018/19:TU7
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:2746 av Amanda Palmstierna m.fl. (MP) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2746 av Amanda Palmstierna m.fl. (MP) (pdf, 76 kB)

Klimatet kan inte vänta

Motion 2018/19:2732 av Maria Ferm m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2018/19:2732 av Maria Ferm m.fl. MP Klimatet kan inte vänta Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut Inledning 1 Nollutsläpp från transporter 1.1 Utfasning av fossila bränslen 1.2 Tågtrafik 1.3 Godstransporter 2 100 procent förnybart 2.1 Solenergi 2.2 Ett mer flexibelt elsystem


Utskottsberedning: 2018/19:CU11 2018/19:FiU22 2018/19:FiU6 2018/19:MJU1 2018/19:MJU12 2018/19:MJU17 2018/19:MJU4 2018/19:MJU5 2018/19:NU12 2018/19:NU14 2018/19:NU8 2018/19:SkU10 2018/19:SkU12 2018/19:TU13 2018/19:TU15 2018/19:TU16 2018/19:TU17 2018/19:TU5 2018/19:UU14
Riksdagsbeslut (31 yrkanden): 31 avslag

Motion 2018/19:2732 av Maria Ferm m.fl. (MP) (docx, 90 kB) Motion 2018/19:2732 av Maria Ferm m.fl. (MP) (pdf, 121 kB)

Ökad konkurrens på internet

Motion 2018/19:2729 av Jonas Eriksson (MP)

Motion till riksdagen 2018/19:2729 av Jonas Eriksson MP Ökad konkurrens på internet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att underlätta för användare av internet och e-postkonton att byta tjänsteleverantör och tillkännager detta för regeringen. Motivering Allt fler människor


Utskottsberedning: 2018/19:TU4
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:2729 av Jonas Eriksson (MP) (docx, 67 kB) Motion 2018/19:2729 av Jonas Eriksson (MP) (pdf, 68 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se