Jonas Eriksson (MP)

Jonas Eriksson (MP)

Avgången riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Örebro län
Titel Gymnasielärare.
Född år 1967

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2019-11-03

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2016-08-01 – 2019-11-03
    • Ledig 2016-01-18 – 2016-07-31
    • Ordinarie 2010-10-04 – 2016-01-17
    • Miljöpartiet de gröna

    • Gruppledare 2019-07-01 – 2019-11-03
    • Vice gruppledare 2019-02-15 – 2019-06-30
    • Gruppledare 2018-09-24 – 2019-02-15
    • Vice gruppledare 2018-01-16 – 2018-09-24
    • Gruppledare 2016-11-01 – 2018-01-15
    • Vice gruppledare 2016-01-01 – 2016-11-01
    • Gruppledare 2015-05-18 – 2015-12-31
    • Vice gruppledare 2015-03-18 – 2015-05-18
    • Gruppledare 2015-01-02 – 2015-03-18
    • Vice gruppledare 2014-09-29 – 2015-01-01
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2016-06-28 – 2018-09-24
    • Vice ordförande 2012-11-03 – 2014-09-29
    • Ledamot 2012-11-03 – 2012-11-03
    • Vice ordförande 2011-09-22 – 2012-10-07
    • Ledamot 2011-09-19 – 2011-09-21
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-11-03
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2011-11-06
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-11-03
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2013-01-31 – 2014-09-29
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-11-03
    • Ordförande 2017-07-15 – 2018-10-02
    • Ledamot 2017-07-15 – 2017-07-15
    • Valberedningen

    • Ledamot 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2019-07-01 – 2019-11-03
    • Ersättare 2019-02-15 – 2019-06-30
    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-02-15
    • Ersättare 2018-01-16 – 2018-10-02
    • Ledamot 2016-11-01 – 2018-01-15
    • Ersättare 2016-01-01 – 2016-10-31
    • Ledamot 2015-05-21 – 2015-12-31
    • Ersättare 2015-03-18 – 2015-05-21
    • Ledamot 2015-02-05 – 2015-03-18
    • Ersättare 2014-10-07 – 2015-02-05
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2014-10-14 – 2019-11-03
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot 2015-03-25 – 2016-11-09
    • Suppleant 2015-01-28 – 2015-03-25
    • Ledamot 2014-10-15 – 2015-01-28

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot näringsutskottet 11 och 12 och vice ordförande 11-14. Ordförande EU-nämnden 17-18. Ledamot konstitutionsutskottet 18-. Suppleant finansutskottet 10-11, socialutskottet 10-14, skatteutskottet 13-14, konstitutionsutskottet 14-18 och näringsutskottet 16-18. Suppleant ledamotsrådet 15. Ledamot riksdagsstyrelsen 15, 18-19 och 19-, ersättare 14-15, 16-18 och 19. Ledamot ledamotsrådet 15-16 och krigsdelegationen 14-. Gruppledare, Miljöpartiet 15, 16-18, 18-19 och 19-, vice gruppledare 14-16 och 19.
  • Föräldrar

    Företagaren Roger Eriksson och undersköterskan/vårdaren Bodil Eriksson, f. Danielsson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, fyraårig teknisk linje, Örebro, slutår 87. Fil.mag., matematik, fysik och religion. Enstaka universitetskurser i företagsekonomi och juridik. Gymnasielärarexamen.
  • Anställningar

    Lärare, Lindesbergs kommun 89-96. Gymnasielärare, Örebro kommun 98-07.
  • Kommunala uppdrag

    Ledamot, Almby-Norrbyås kommundelsnämnd i Örebro 98-02. Ledamot, byggnadsnämnden 00-10, vice ordförande 02-06, ordförande 06-10. Ordförande, kommunala handikapprådet 06-10. Ersättare, Programnämnd samhällsbyggnad. Landstingsfullmäktig, Örebro 02-10. Ledamot, hälso- och sjukvårdsnämnden 02-06. Ersättare, landstingsstyrelsen 02-06, ledamot 06-10. Oppositionsråd och gruppledare 05-10. Ledamot, Beredning samhällsbyggnad, Sveriges Kommuner och Landsting 07-11.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Miljöpartiet de gröna i Örebro län 05-10 och ordförande 05-08. Ordförande, Miljöpartiets nätverk för landstings- och regionpolitiker 06-10. Ledamot, partistyrelsen, Miljöpartiet de gröna 11-13.
  • Bostadsort

    Örebro

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Åtgärder för ökad psykisk hälsa hos unga

Motion 2019/20:2851 av Jonas Eriksson m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2019/20:2851 av Jonas Eriksson m.fl. MP Åtgärder för ökad psykisk hälsa hos unga Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att stärka första linjens psykiatri och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen


Utskottsberedning: 2019/20:KrU7 2019/20:SoU10 2019/20:SoU5 2019/20:SoU9 2019/20:UbU10 2019/20:UbU11 2019/20:UbU12 2019/20:UbU15
Riksdagsbeslut (15 yrkanden): 15 avslag

Motion 2019/20:2851 av Jonas Eriksson m.fl. (MP) (docx, 75 kB) Motion 2019/20:2851 av Jonas Eriksson m.fl. (MP) (pdf, 95 kB)

Nationellt minoritetsspråk i skolan

Motion 2019/20:2457 av Annika Hirvonen Falk m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2019/20:2457 av Annika Hirvonen Falk m.fl. MP Nationellt minoritetsspråk i skolan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om införande av ämnet nationellt minoritetsspråk och tillkännager detta för regeringen. Sveriges internationella åtaganden och lagstiftning


Utskottsberedning: 2019/20:UbU11
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2019/20:2457 av Annika Hirvonen Falk m.fl. (MP) (docx, 69 kB) Motion 2019/20:2457 av Annika Hirvonen Falk m.fl. (MP) (pdf, 77 kB)

Rätt till rökfritt boende

Motion 2019/20:2855 av Jonas Eriksson (MP)

Motion till riksdagen 2019/20:2855 av Jonas Eriksson MP Rätt till rökfritt boende Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att återkomma till riksdagen med förslag på hur boende ska kunna fredas från ofrivillig passiv rökning och tillkännager detta för regeringen. Motivering


Utskottsberedning: 2019/20:SoU7
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2019/20:2855 av Jonas Eriksson (MP) (docx, 70 kB) Motion 2019/20:2855 av Jonas Eriksson (MP) (pdf, 73 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.