Johnny Munkhammar (-)

Johnny Munkhammar (M)

Valkrets Stockholms län
Född år 1974
Avliden den 13 augusti 2012

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2012-08-13

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2010-10-06 – 2012-03-18
    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2012-03-19 – 2012-08-13
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2010-10-05 – 2010-10-05
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-08-13
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-08-13

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Översyn av plan- och bygglagen

Motion 2011/12:C255 av Eliza Roszkowska Öberg och Johnny Munkhammar (M)

Motion till riksdagen 2011/12:C255 av Eliza Roszkowska Öberg och Johnny Munkhammar M Översyn av plan- och bygglagen M0358 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om översyn av plan- och bygglagen. Motivering Plan- och bygglagen reglerar planläggning


Utskottsberedning: 2011/12:CU14
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2011/12:C255 av Eliza Roszkowska Öberg och Johnny Munkhammar (M) (doc, 47 kB) Motion 2011/12:C255 av Eliza Roszkowska Öberg och Johnny Munkhammar (M) (pdf, 132 kB)

Skattepolitik för minskad barnfattigdom

Interpellation 2010/11:233 av Jansson, Eva-Lena (S)

den 25 februari Interpellation 2010/11:233 Skattepolitik för minskad barnfattigdom av Eva-Lena Jansson S till finansminister Anders Borg M I Rädda Barnens årsrapport 2010 över barnfattigdom i Sverige kan man läsa att barnfattigdomen har ökat under de senaste åren. Enligt Rädda Barnen har Sverige utan tvekan de resurser

Inlämnad: 2011-02-25 Besvarare: Anders Borg (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Skattepolitik för minskad barnfattigdom

Ökad fattigdom

Interpellation 2010/11:200 av Green, Monica (S)

den 10 februari Interpellation 2010/11:200 Ökad fattigdom av Monica Green S till finansminister Anders Borg M Allt fler alarmerande rapporter redovisas om att fattigdomen ökar. Detta sker samtidigt som helt andra rapporter visar på att Sveriges ekonomi är mycket stark. Det är en följd av att klyftorna tillåts öka

Inlämnad: 2011-02-10 Besvarare: Anders Borg (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Ökad fattigdom

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.