Johnny Munkhammar (-)

Johnny Munkhammar (M)

Valkrets Stockholms län
Född år 1974
Avliden den 13 augusti 2012

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2012-08-13

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2010-10-06 – 2012-03-18
    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2012-03-19 – 2012-08-13
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2010-10-05 – 2010-10-05
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-08-13
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-08-13

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Översyn av plan- och bygglagen

Motion 2011/12:C255 av Eliza Roszkowska Öberg och Johnny Munkhammar (M)

Motion till riksdagen 2011/12:C255 av Eliza Roszkowska Öberg och Johnny Munkhammar M Översyn av plan- och bygglagen M0358 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om översyn av plan- och bygglagen. Motivering Plan- och bygglagen reglerar planläggning


Utskottsberedning: 2011/12:CU14
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2011/12:C255 av Eliza Roszkowska Öberg och Johnny Munkhammar (M) (doc, 47 kB) Motion 2011/12:C255 av Eliza Roszkowska Öberg och Johnny Munkhammar (M) (pdf, 132 kB)

Äldreomsorgspeng

Motion 2010/11:So548 av Johnny Munkhammar (M)

Motion till riksdagen 2010/11:So548 av Johnny Munkhammar M Äldreomsorgspeng Förslag till riksdagsbeslut Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om en offentlig äldrepeng. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen


Utskottsberedning: 2010/11:SoU1
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2010/11:So548 av Johnny Munkhammar (M) (doc, 51 kB) Motion 2010/11:So548 av Johnny Munkhammar (M) (pdf, 150 kB)

Valfri leverantör av sjukförsäkring

Motion 2010/11:Sf386 av Johnny Munkhammar (M)

Motion till riksdagen 2010/11:Sf386 av Johnny Munkhammar M Valfri leverantör av sjukförsäkring m1467 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om fritt val av sjukförsäkringsleverantör. Motivering En av alliansregeringens allra viktigaste reformer har


Utskottsberedning: 2010/11:SfU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2010/11:Sf386 av Johnny Munkhammar (M) (doc, 50 kB) Motion 2010/11:Sf386 av Johnny Munkhammar (M) (pdf, 129 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.