Johnny Munkhammar (-)

Johnny Munkhammar (M)

Valkrets Stockholms län
Född år 1974
Avliden den 13 augusti 2012

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2012-08-13

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2010-10-06 – 2012-03-18
    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2012-03-19 – 2012-08-13
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2010-10-05 – 2010-10-05
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-08-13
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-08-13

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Korrekt språkbruk

Motion 2011/12:K253 av Johan Hultberg m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2011/12:K253 av Johan Hultberg m.fl. M Korrekt språkbruk M0639 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om ett korrekt språkbruk. Motivering Då ett korrekt och sakligt språkbruk är av stor vikt är det besvärande att skattefinansierade


Utskottsberedning: 2012/13:KU19
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2011/12:K253 av Johan Hultberg m.fl. (M) (doc, 46 kB) Motion 2011/12:K253 av Johan Hultberg m.fl. (M) (pdf, 120 kB)

Avreglerad andrahandsuthyrning

Motion 2011/12:C254 av Johnny Munkhammar (M)

Motion till riksdagen 2011/12:C254 av Johnny Munkhammar M Avreglerad andrahandsuthyrning M0429 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att främja andrahandsuthyrning. Motivering Stockholms utveckling är avgörande för hela landet. En fjärdedel av


Utskottsberedning: 2011/12:CU13
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2011/12:C254 av Johnny Munkhammar (M) (doc, 49 kB) Motion 2011/12:C254 av Johnny Munkhammar (M) (pdf, 124 kB)

Utvärdering av bestämmelser om sjöfylleri

Motion 2011/12:C256 av Johnny Munkhammar och Eliza Roszkowska Öberg (M)

Motion till riksdagen 2011/12:C256 av Johnny Munkhammar och Eliza Roszkowska Öberg M Utvärdering av bestämmelser om sjöfylleri M0266 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om en utvärdering av bestämmelserna i sjölagen i fråga om sjöfylleri. Motivering


Utskottsberedning: 2013/14:CU12
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2011/12:C256 av Johnny Munkhammar och Eliza Roszkowska Öberg (M) (doc, 48 kB) Motion 2011/12:C256 av Johnny Munkhammar och Eliza Roszkowska Öberg (M) (pdf, 135 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.