Johnny Munkhammar (-)

Johnny Munkhammar (M)

Valkrets Stockholms län
Född år 1974
Avliden den 13 augusti 2012

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2012-08-13

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2010-10-06 – 2012-03-18
    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2012-03-19 – 2012-08-13
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2010-10-05 – 2010-10-05
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-08-13
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-08-13

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2011/12:SkU13 28 mars 2012 Allmänna motioner om inkomstskatter
Interpellationsdebatt 2011/12:203 av Jansson, Eva-Lena (S) 28 februari 2012 Ökade ekonomiska inkomstskillnader
Interpellationsdebatt 2011/12:184 av Persson, Peter (S) 14 februari 2012 Förtidspensionerade och arbetslösa som del av det nya utanförskapet
Interpellationsdebatt 2011/12:182 av Persson, Peter (S) 14 februari 2012 Utrikes födda och jobben

Dokument:

Utrikes födda och jobben

Interpellation 2011/12:182 av Persson, Peter (S)

den 21 december Interpellation 2011/12:182 Utrikes födda och jobben av Peter Persson S till finansminister Anders Borg M I valen 2006 och 2010 fick de borgerliga partierna folkets förtroende i val att bilda regering. Det främsta vallöftet var då att minska utanförskapetdet vill säga antalet personer som inte befinner

Inlämnad: 2011-12-21 Besvarare: Anders Borg (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Utrikes födda och jobben

Ökade klyftor i samhället

Interpellation 2011/12:181 av Green, Monica (S)

den 21 december Interpellation 2011/12:181 Ökade klyftor i samhället av Monica Green S till finansminister Anders Borg M Många har det bra i välfärdslandet Sverige. Men klyftorna ökar alltmer mellan rik och fattig, något som kan bidra till ökade oroligheter i landet. Många tvingas leva på mycket knappa marginaler.

Inlämnad: 2011-12-21 Besvarare: Anders Borg (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Ökade klyftor i samhället

Nordiska rådet

Motion 2011/12:U282 av Jan-Evert Rådhström m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2011/12:U282 av Jan-Evert Rådhström m.fl. M Nordiska rådet M0460 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att Nordiska rådet ska avskaffas. Motivering Nya tider kräver nya och moderna samarbetsformer. Dagens förutsättningar


Utskottsberedning: 2011/12:UU3
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2011/12:U282 av Jan-Evert Rådhström m.fl. (M) (doc, 58 kB) Motion 2011/12:U282 av Jan-Evert Rådhström m.fl. (M) (pdf, 160 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.