Johnny Munkhammar (-)

Johnny Munkhammar (M)

Valkrets Stockholms län
Född år 1974
Avliden den 13 augusti 2012

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2012-08-13

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2010-10-06 – 2012-03-18
    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2012-03-19 – 2012-08-13
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2010-10-05 – 2010-10-05
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-08-13
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-08-13

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Nordiska rådet

Motion 2011/12:U282 av Jan-Evert Rådhström m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2011/12:U282 av Jan-Evert Rådhström m.fl. M Nordiska rådet M0460 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att Nordiska rådet ska avskaffas. Motivering Nya tider kräver nya och moderna samarbetsformer. Dagens förutsättningar


Utskottsberedning: 2011/12:UU3
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2011/12:U282 av Jan-Evert Rådhström m.fl. (M) (doc, 58 kB) Motion 2011/12:U282 av Jan-Evert Rådhström m.fl. (M) (pdf, 160 kB)

Äldreomsorgspeng

Motion 2011/12:So324 av Johnny Munkhammar och Johan Hultberg (M)

Motion till riksdagen 2011/12:So324 av Johnny Munkhammar och Johan Hultberg M Äldreomsorgspeng M0433 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om en översyn av lämpligheten med en offentlig äldrepeng. Motivering Vi lever allt längre, vilket är en stor


Utskottsberedning: 2011/12:SoU10
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2011/12:So324 av Johnny Munkhammar och Johan Hultberg (M) (doc, 52 kB) Motion 2011/12:So324 av Johnny Munkhammar och Johan Hultberg (M) (pdf, 135 kB)

Handel med sjukvårdstjänster

Motion 2011/12:N244 av Johnny Munkhammar och Johan Hultberg (M)

Motion till riksdagen 2011/12:N244 av Johnny Munkhammar och Johan Hultberg M Handel med sjukvårdstjänster M0079 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om ökad handel med sjukvårdstjänster. Motivering Sjukvård är en av de mest efterfrågade tjänsterna


Utskottsberedning: 2011/12:NU13
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2011/12:N244 av Johnny Munkhammar och Johan Hultberg (M) (doc, 52 kB) Motion 2011/12:N244 av Johnny Munkhammar och Johan Hultberg (M) (pdf, 139 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.