Johanna Jönsson (C)

Johanna Jönsson (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Stockholms kommun, plats 206
Titel Kommunikatör.
Född år 1982
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post johanna.jonsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-03-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-11-25 – 2018-09-24
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-02-05 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-10-02
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 2018-10-09 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot utrikesutskottet 18-. Suppleant socialförsäkringsutskottet 14-, kulturutskottet 14-18, arbetsmarknadsutskottet 14-18 och EU-nämnden 14-18. Suppleant OSSE-delegationen 18-.
  • Föräldrar

    Musikhandledaren Johnny Jönsson och dramapedagogen Britt-Liz Jönsson, f. Svensson.
  • Utbildning

    Gymnasiekompetens, Birkagårdens folkhögskola, Stockholm, slutår 02. Juristlinjen, Stockholms universitet 03-04. Kriminologi, Malmö högskola 08. Fil.kand., internationella relationer, Malmö högskola, slutår 11.
  • Anställningar

    Många kortare anställningar 99-04 och under studietiden 08-10. Flygvärdinna och kabinchef, Etihad Airways Abu Dhabi 04-07. Projektkoordinator, Public affairs Volvo Aero Stockholm 10-11. Projektledare, PS Communications Stockholm 11-12. Politisk sekreterare/kommunikatör, Centerpartiet, stadsmiljöroteln Stockholms kommun 12-14.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Migrationsverkets insynsråd 15-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ersättare, distriktsstyrelsen Centerpartiet, Stockholm 13-14. Ledamot, distriktsstyrelsen Centerpartiet, Stockholm 14-15.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2020/21:48 Organdonation

Motion 2020/21:3780 av Sofia Nilsson m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2020/21:3780 av Sofia Nilsson m.fl. C med anledning av prop. 2020/21:48 Organdonation Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att vidta åtgärder för att säkerställa fler levande donatorer av njure, del av lever eller vävnad i Sverige och tillkännager


Utskottsberedning: 2020/21:SoU12

Motion 2020/21:3780 av Sofia Nilsson m.fl. (C) (docx, 71 kB) Motion 2020/21:3780 av Sofia Nilsson m.fl. (C) (pdf, 80 kB)

En utvecklad sjukvård och omsorg i hela landet

Motion 2020/21:2953 av Sofia Nilsson m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2020/21:2953 av Sofia Nilsson m.fl. C En utvecklad sjukvård och omsorg i hela landet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att förstärka patienters rättigheter i patientlagen för att ge patienter rätt att välja slutenvård på en valfri klinik i landet


Utskottsberedning: KU UbU 2020/21:AU5 2020/21:JuU23 2020/21:SoU12 2020/21:SoU13 2020/21:SoU14 2020/21:SoU16 2020/21:SoU17 2020/21:SoU7 2020/21:SoU8 2020/21:SoU9

Motion 2020/21:2953 av Sofia Nilsson m.fl. (C) (docx, 123 kB) Motion 2020/21:2953 av Sofia Nilsson m.fl. (C) (pdf, 260 kB)

En stärkt folkhälsa från barndom till ålderdom

Motion 2020/21:2952 av Peter Helander m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2020/21:2952 av Peter Helander m.fl. C En stärkt folkhälsa från barndom till ålderdom Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheten att införa elevhälsa som ämne i rektorsprogrammet och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer


Utskottsberedning: KrU MJU UbU 2020/21:SoU13 2020/21:SoU15 2020/21:SoU16 2020/21:SoU17 2020/21:SoU8 2020/21:SoU9

Motion 2020/21:2952 av Peter Helander m.fl. (C) (docx, 89 kB) Motion 2020/21:2952 av Peter Helander m.fl. (C) (pdf, 155 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se