Johanna Haraldsson (S)

Johanna Haraldsson (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Jönköpings län, plats 288
Titel Industriarbetare.
Född år 1980
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post johanna.haraldsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialdemokraterna

    • Kvittningsperson
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Valberedningen

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Socialdemokraterna

    • Kvittningsperson 2019-02-27 –
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-11-25 – 2018-09-24
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Suppleant 2018-03-13 – 2018-05-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Valberedningen

    • Suppleant 2018-09-24 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot civilutskottet 14-18 och sammansatta civil- och kulturutskottet 18. Suppleant socialförsäkringsutskottet 14-18, arbetsmarknadsutskottet 14- och näringsutskottet 18-. Kvittningsman Socialdemokraterna 19-.
  • Föräldrar

    Byggnadssnickaren/lastbilschauffören Dag Haraldsson och administratören Mona Neij Haraldsson.
  • Utbildning

    Njudungsgymnasiet, Vetlanda, slutår 99. Enstaka kurser, Linnéuniversitetet 99-00.
  • Anställningar

    Maskinoperatör, Swedish Match Industries AB, Vetlanda 00-14.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot i SCB:s insynsråd 14-16. Ledamot i ARN:s insynsråd 17-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Vetlanda 10-14. Ersättare, kommunfullmäktige, Vetlanda 02-10. Ledamot, barn- och utbildningsnämnden, Vetlanda 05-10 och ordförande 11-14. Ersättare, socialnämnden, Vetlanda 99-01. Ersättare, barn- och utbildningsnämnden, Vetlanda 03-05. Ersättare, gymnasienämnden, Höglandets kommunalförbund 11-14.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, styrelsen SSU i Jönköpings län 97-00 Ledamot, IF-Metallklubben vid Swedish Match Industries, Vetlanda 04-08. Ledamot, styrelsen för IF-Metall, Höglandet 05-06. Ordförande, IF-Metallklubben vid Swedish Match Industries, Vetlanda 08-11. Ordförande, Vetlanda Socialdemokratiska förening 12-13. Ledamot, Vetlanda Arbetarekommuns styrelse 12-. Ledamot, distriktsstyrelsen Socialdemokraterna i Jönköpings län 13-14 och 16-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Lantmäteriet som hinder för bostadsbyggande

Skriftlig fråga 2017/18:728 av Johanna Haraldsson (S)

Fråga 2017/18:728 Lantmäteriet som hinder för bostadsbyggande av Johanna Haraldsson S till Statsrådet Peter Eriksson MP Vid mina besök i kommuner inom Jönköpings län då vi diskuterat förutsättningarna för bostadsbyggande har en fråga varit återkommande. Flera av de tjänstemän och förtroendevalda som jag talat med framhåller

Inlämnad: 2018-02-06 Besvarare: Statsrådet Peter Eriksson (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:728 av Johanna Haraldsson (S) (pdf, 76 kB)

Ökade kostnader för LSS

Skriftlig fråga 2017/18:310 av Johanna Haraldsson (S)

Fråga 2017/18:310 Ökade kostnader för LSS av Johanna Haraldsson S till Statsrådet Åsa Regnér S Sedan tillämpningen av LSS-lagstiftningen förändrats i samband med Högsta förvaltningsdomstolens vägledande domar har kostnaderna för personlig assistans i hög grad flyttats från statlig till kommunal nivå. För många kommuner

Inlämnad: 2017-11-21 Besvarare: Statsrådet Åsa Regnér (S)

Skriftlig fråga 2017/18:310 av Johanna Haraldsson (S) (pdf, 78 kB)

Yrkesvux

Skriftlig fråga 2017/18:86 av Johanna Haraldsson (S)

Fråga 2017/18:86 Yrkesvux av Johanna Haraldsson S till Statsrådet Anna Ekström S Den svenska modellen bygger på att det offentliga tar ett stort ansvar för utbildning och kompetensförsörjning. Detta skapar förutsättningar för människor att växa och växla genom livet, vilket är ett krav på en alltmer föränderlig arbetsmarknad

Inlämnad: 2017-10-10 Besvarare: Statsrådet Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:86 av Johanna Haraldsson (S) (pdf, 76 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.