Johan Nissinen (SD)

Johan Nissinen (SD)

Tillgänglig ersättare

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Jönköpings län
Titel Terminalarbetare/Ekonomistudent.
Född år 1989

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-10-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2016-02-03
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot 2016-04-05 – 2018-10-31
    • Suppleant 2014-11-01 – 2016-04-05

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Suppleant finansutskottet 14-16, utrikesutskottet 14-, näringsutskottet 14- och EU- nämnden 14-. Ledamot Europarådets svenska delegation 16-. Suppleant Europarådets svenska delegation 14-16.
  • Föräldrar

    Sotaren Harri Nissinen och undersköterskan Anita Nissinen, f. Persson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Värnamo, slutår 08. Civilekonom, Växjö, studier pågår.
  • Anställningar

    Terminalarbetare, DB Schenker 07-14.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Värnamo 10-18.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Sverigedemokraterna, Finnveden 10-14. Distriktsordförande, Sverigedemokraterna, Jönköpings län 11-15.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2016/17:187 Avtal om ändring av avtalet mellan Sverige och Norge om en gemensam elcertifikatsmarknad

Motion 2016/17:3743 av Mattias Bäckström Johansson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2016/17:3743 av Mattias Bäckström Johansson m.fl. SD med anledning av prop. 2016/17:187 Avtal om ändring av avtalet mellan Sverige och Norge om en gemensam elcertifikatsmarknad Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2016/17:187 Avtal om ändring av avtalet mellan Sverige och Norge


Utskottsberedning: 2016/17:NU25
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:3743 av Mattias Bäckström Johansson m.fl. (SD) (docx, 51 kB) Motion 2016/17:3743 av Mattias Bäckström Johansson m.fl. (SD) (pdf, 66 kB)

med anledning av prop. 2016/17:179 Nytt mål för förnybar el och kontrollstation för elcertifikatssystemet 2017

Motion 2016/17:3720 av Mattias Bäckström Johansson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2016/17:3720 av Mattias Bäckström Johansson m.fl. SD med anledning av prop. 2016/17:179 Nytt mål för förnybar el och kontrollstation för elcertifikatssystemet 2017 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2016/17:179 Nytt mål för förnybar el och kontrollstation för elcertifikatssystemet


Utskottsberedning: 2016/17:NU20
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2016/17:3720 av Mattias Bäckström Johansson m.fl. (SD) (docx, 61 kB) Motion 2016/17:3720 av Mattias Bäckström Johansson m.fl. (SD) (pdf, 69 kB)

med anledning av skr. 2016/17:148 Riksrevisionens rapport om förutsättningar för en säker kraftöverföring

Motion 2016/17:3671 av Mattias Bäckström Johansson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2016/17:3671 av Mattias Bäckström Johansson m.fl. SD med anledning av skr. 2016/17:148 Riksrevisionens rapport om förutsättningar för en säker kraftöverföring Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att tillsätta en expertkommitté för elinfrastruktur


Utskottsberedning: 2016/17:NU21
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , 2 bifall,

Motion 2016/17:3671 av Mattias Bäckström Johansson m.fl. (SD) (docx, 62 kB) Motion 2016/17:3671 av Mattias Bäckström Johansson m.fl. (SD) (pdf, 70 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se