Johan Nissinen (SD)

Johan Nissinen (SD)

Tillgänglig ersättare

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Jönköpings län
Titel Terminalarbetare/Ekonomistudent.
Född år 1989

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-10-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2016-02-03
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot 2016-04-05 – 2018-10-31
    • Suppleant 2014-11-01 – 2016-04-05

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Suppleant finansutskottet 14-16, utrikesutskottet 14-, näringsutskottet 14- och EU- nämnden 14-. Ledamot Europarådets svenska delegation 16-. Suppleant Europarådets svenska delegation 14-16.
  • Föräldrar

    Sotaren Harri Nissinen och undersköterskan Anita Nissinen, f. Persson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Värnamo, slutår 08. Civilekonom, Växjö, studier pågår.
  • Anställningar

    Terminalarbetare, DB Schenker 07-14.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Värnamo 10-18.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Sverigedemokraterna, Finnveden 10-14. Distriktsordförande, Sverigedemokraterna, Jönköpings län 11-15.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2015/16:UU13 9 juni 2016 Europarådet
Debatt om förslag 2015/16:NU22 26 maj 2016 Ökad rättssäkerhet i det enhetliga patentsystemet
Debatt om förslag 2015/16:NU13 23 mars 2016 Exportstrategin
Debatt om förslag 2015/16:NU9 10 februari 2016 Handelspolitik

Det tilltagande sexuella våldet mot kvinnor i Sverige

Skriftlig fråga 2016/17:1805 av Johan Nissinen (SD)

Fråga 2016/17:1805 Det tilltagande sexuella våldet mot kvinnor i Sverige av Johan Nissinen SD till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S I ett Sverige där våldshandlingarna och kriminaliteten rent allmänt nu ökar exponentiellt utgör det sexuella våldet mot samt kränkandet och förnedringen av landets kvinnor

Inlämnad: 2017-08-14 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1805 av Johan Nissinen (SD) (pdf, 79 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se