Johan Nissinen (SD)

Johan Nissinen (SD)

Tillgänglig ersättare

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Jönköpings län
Titel Terminalarbetare/Ekonomistudent.
Född år 1989

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-10-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2016-02-03
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot 2016-04-05 – 2018-10-31
    • Suppleant 2014-11-01 – 2016-04-05

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Suppleant finansutskottet 14-16, utrikesutskottet 14-, näringsutskottet 14- och EU- nämnden 14-. Ledamot Europarådets svenska delegation 16-. Suppleant Europarådets svenska delegation 14-16.
  • Föräldrar

    Sotaren Harri Nissinen och undersköterskan Anita Nissinen, f. Persson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Värnamo, slutår 08. Civilekonom, Växjö, studier pågår.
  • Anställningar

    Terminalarbetare, DB Schenker 07-14.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Värnamo 10-18.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Sverigedemokraterna, Finnveden 10-14. Distriktsordförande, Sverigedemokraterna, Jönköpings län 11-15.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2017/18:212 Förbud mot utvinning av uran

Motion 2017/18:4096 av Mattias Bäckström Johansson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2017/18:4096 av Mattias Bäckström Johansson m.fl. SD med anledning av prop. 2017/18:212 Förbud mot utvinning av uran Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2017/18:212 Förbud mot utvinning av uran. Motivering Regeringen föreslår i propositionen att det i Sverige ska införas ett


Utskottsberedning: 2017/18:NU13
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:4096 av Mattias Bäckström Johansson m.fl. (SD) (docx, 59 kB) Motion 2017/18:4096 av Mattias Bäckström Johansson m.fl. (SD) (pdf, 69 kB)

med anledning av skr. 2017/18:202 En politik för tillväxt och utveckling i svensk industri

Motion 2017/18:4095 av Josef Fransson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2017/18:4095 av Josef Fransson m.fl. SD med anledning av skr. 2017/18:202 En politik för tillväxt och utveckling i svensk industri Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att anta en ny industristrategi och tillkännager detta för regeringen. Motivering


Utskottsberedning: 2017/18:NU16
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:4095 av Josef Fransson m.fl. (SD) (docx, 61 kB) Motion 2017/18:4095 av Josef Fransson m.fl. (SD) (pdf, 71 kB)

med anledning av skr. 2017/18:181 Riksrevisionens rapport om det samlade stödet till solel

Motion 2017/18:4094 av Mattias Bäckström Johansson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2017/18:4094 av Mattias Bäckström Johansson m.fl. SD med anledning av skr. 2017/18:181 Riksrevisionens rapport om det samlade stödet till solel Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att fasa ut investeringsstödet för solkraft och tillkännager detta


Utskottsberedning: 2017/18:NU18
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:4094 av Mattias Bäckström Johansson m.fl. (SD) (docx, 58 kB) Motion 2017/18:4094 av Mattias Bäckström Johansson m.fl. (SD) (pdf, 69 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se