Johan Lönnroth (V)

Johan Lönnroth (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Född år 1937

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2003-02-06

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2003-01-01 – 2003-02-06
    • Ledig 2002-11-15 – 2002-12-31
    • Ordinarie 1991-09-30 – 2002-11-14
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2003-01-01 – 2003-02-06
    • Ledamot 2002-10-08 – 2003-02-05
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1992-10-13 – 1994-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1992-10-13
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 1994-10-18 – 1995-10-10
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1995-10-11 – 1996-09-16
    • EU-nämnden

    • Suppleant 1998-10-13 – 2000-10-11
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 1997-09-25 – 1998-10-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av förs. 1991/92:19 Riksdagens revisorers förslag angående riksdagen och normgivningsprocessen

Motion 1991/92:K30 av Johan Lönnroth och Bengt Hurtig (v)

Dokument


Utskottsberedning: -1991/92:KU33
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1991/92:150 Förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1992/93, m.m. (kompletteringsproposition)

Motion 1991/92:Fi90 av Johan Lönnroth (v)

Motion till riksdagen 1991/92:Fi90 av Johan Lönnroth v med anledning av prop. 1991/92:150 Förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1992/93, m.m. kompletteringsproposition Göteborgs kommunala ekonomi och det nya statsbidragssystemet Om man jämför med de regler för statsbidrag som gällde 1981 så


Utskottsberedning: -1991/92:FiU29
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1991/92:157 Vissa gymnasie- och vuxenutbildningsfrågor m.m.

Motion 1991/92:Ub74 av Björn Samuelson m.fl. (v)

Motion till riksdagen 1991/92:Ub74 av Björn Samuelson m.fl. v med anledning av prop. 1991/92:157 Vissa gymnasie- och vuxenutbildningsfrågor m.m. Inledning I propositionen föreslås att kommuner och landsting skall kunna garantera plats på önskad gren efter första året för den elev som så önskar. Vidare föreslås s.k.


Utskottsberedning: ----1991/92:KrU31 1991/92:UbU26
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): , , 4 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.