Johan Hedin(C)

Johan Hedin (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Stockholms kommun, plats 244
Född år 1969
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post johan.hedin[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Justitieutskottet

    • Ledamot
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-06-16 – 2018-09-24
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2012-09-03 – 2013-04-26
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2014-06-16 – 2014-09-29
    • Extra suppleant 2012-09-06 – 2013-04-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-10-07 –
    • Ledamot 2014-06-16 – 2014-10-07
    • Extra suppleant 2012-09-06 – 2013-04-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av skr. 2017/18:50 Riksrevisionens rapport om Polisens forensiska organisation

Motion 2017/18:3962 av Tomas Tobé m.fl. (M, C, L, KD)

Motion till riksdagen 2017/18:3962 av Tomas Tobé m.fl. (M, C, L, KD) med anledning av skr. 2017/18:50 Riksrevisionens rapport om Polisens forensiska organisation Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör vidta konkreta åtgärder när det gäller resursanvändningen


Utskottsberedning: 2017/18:JuU22

Motion 2017/18:3962 av Tomas Tobé m.fl. (M, C, L, KD) (docx, 59 kB) Motion 2017/18:3962 av Tomas Tobé m.fl. (M, C, L, KD) (pdf, 75 kB)

med anledning av skr. 2017/18:57 2017 års redogörelse för tillämpningen av lagen om särskild utlänningskontroll

Motion 2017/18:3961 av Tomas Tobé m.fl. (M, C, L, KD)

Motion till riksdagen 2017/18:3961 av Tomas Tobé m.fl. (M, C, L, KD) med anledning av skr. 2017/18:57 2017 års redogörelse för tillämpningen av lagen om särskild utlänningskontroll Sammanfattning Från Säkerhetspolisens sida har det framförts önskemål – utöver frågan om lagens tillämpningsområde och om att


Utskottsberedning: 2017/18:JuU11
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 bifall,

Motion 2017/18:3961 av Tomas Tobé m.fl. (M, C, L, KD) (docx, 58 kB) Motion 2017/18:3961 av Tomas Tobé m.fl. (M, C, L, KD) (pdf, 73 kB)

med anledning av prop. 2017/18:26 Skjutvapen och explosiva varor - skärpta straff för de grova brotten

Motion 2017/18:3917 av Tomas Tobé m.fl. (M, C, L, KD)

Motion till riksdagen 2017/18:3917 av Tomas Tobé m.fl. (M, C, L, KD) med anledning av prop. 2017/18:26 Skjutvapen och explosiva varor – skärpta straff för de grova brotten Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om skärpta straff för synnerligen grova vapenbrott


Utskottsberedning: 2017/18:JuU8
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , 2 bifall,

Motion 2017/18:3917 av Tomas Tobé m.fl. (M, C, L, KD) (docx, 55 kB) Motion 2017/18:3917 av Tomas Tobé m.fl. (M, C, L, KD) (pdf, 66 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.