Johan Hedin (C)

Johan Hedin (C)

Tjänstledig riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Stockholms kommun
Född år 1969

Aktuella uppdrag

    • Justitieutskottet

    • Ledamot
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2021-03-01 – 2022-09-26
    • Ledig 2021-01-01 – 2021-02-28
    • Ordinarie 2019-06-20 – 2020-12-31
    • Ledig 2019-01-14 – 2019-06-19
    • Ordinarie 2014-06-16 – 2019-01-13
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2012-09-03 – 2013-04-26
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-06-16 – 2014-09-29
    • Extra suppleant 2012-09-06 – 2013-04-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-10-07 –
    • Ledamot 2014-06-16 – 2014-10-07
    • Extra suppleant 2012-09-06 – 2013-04-26

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 12-13 och 14- (ersättare 120903-130426). Ledamot justitieutskottet 14- och EU-nämnden 14. Suppleant konstitutionsutskottet 14-, socialförsäkringsutskottet 14 och extra suppleant 12-13, EU-nämnden 14- och extra suppleant 12-13 .

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Ersättning till nämndemän

Skriftlig fråga 2016/17:1434 av Johan Hedin (C)

Fråga 2016/17:1434 Ersättning till nämndemän av Johan Hedin C till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Ersättning till nämndemän och andra uppdragsgivare regleras i förordningen 1982:814 om ersättning till nämndemän och andra uppdragstagare inom domstolsväsendet. Trots vad som framstår som tydlig information

Inlämnad: 2017-05-18 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1434 av Johan Hedin (C) (pdf, 77 kB)

Allvarlig fara för den allmänna ordningen eller inre säkerheten

Skriftlig fråga 2016/17:1181 av Johan Hedin (C)

Fråga 2016/17:1181 Allvarlig fara för den allmänna ordningen eller inre säkerheten av Johan Hedin C till Statsrådet Anders Ygeman S Sedan måndagen den fjärde januari 2016 har alla som inte har giltiga id-handlingar stoppats vid gränsen till Sverige, som ett sätt att få ned antalet asylsökande till landet. Det har inneburit

Inlämnad: 2017-03-31 Besvarare: Statsrådet Anna Johansson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1181 av Johan Hedin (C) (pdf, 101 kB)

Återvändande Daishkrigare

Interpellation 2016/17:376 av Johan Hedin (C)

Interpellation 2016/17:376 Återvändande Daishkrigare av Johan Hedin C till Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke MP Omkring 300 personer har rest från Sverige för att ansluta sig till terrorgruppen Daish. Hälften av dem är i dag tillbaka i Sverige och utgör enligt Säpo ett av de största terrorhoten mot Sverige.

Inlämnad: 2017-03-16 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke (MP)

Interpellation 2016/17:376 av Johan Hedin (C) (pdf, 87 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Återvändande Daishkrigare

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se