Johan Hedin (C)

Johan Hedin (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Stockholms kommun, plats 172
Född år 1969
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post johan.hedin[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Justitieutskottet

    • Ledamot
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2021-03-01 – 2022-09-26
    • Ledig 2021-01-01 – 2021-02-28
    • Ordinarie 2019-06-20 – 2020-12-31
    • Ledig 2019-01-14 – 2019-06-19
    • Ordinarie 2014-06-16 – 2019-01-13
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2012-09-03 – 2013-04-26
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-06-16 – 2014-09-29
    • Extra suppleant 2012-09-06 – 2013-04-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-10-07 –
    • Ledamot 2014-06-16 – 2014-10-07
    • Extra suppleant 2012-09-06 – 2013-04-26

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 12-13 och 14- (ersättare 120903-130426). Ledamot justitieutskottet 14- och EU-nämnden 14. Suppleant konstitutionsutskottet 14-, socialförsäkringsutskottet 14 och extra suppleant 12-13, EU-nämnden 14- och extra suppleant 12-13 .

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Demokratiska och mänskliga rättigheter

Motion 2020/21:3175 av Linda Modig m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2020/21:3175 av Linda Modig m.fl. C Demokratiska och mänskliga rättigheter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i ljuset av de erfarenheter som tillkommit vid hanteringen av coronapandemin utreda frågan om införande av krislagstiftning och tillkännager


Utskottsberedning: KrU KU

Motion 2020/21:3175 av Linda Modig m.fl. (C) (docx, 90 kB) Motion 2020/21:3175 av Linda Modig m.fl. (C) (pdf, 154 kB)

Våld i nära relation - ett samhällsproblem

Motion 2020/21:2958 av Johan Hedin m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2020/21:2958 av Johan Hedin m.fl. C Våld i nära relation ett samhällsproblem Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att åtgärda de brister som framkommer i Polismyndighetens och Åklagarmyndighetens interngranskning av det brottsutredande arbetet kring


Utskottsberedning: SfU SoU UbU 2020/21:JuU23 2020/21:JuU24 2020/21:JuU27

Motion 2020/21:2958 av Johan Hedin m.fl. (C) (docx, 78 kB) Motion 2020/21:2958 av Johan Hedin m.fl. (C) (pdf, 102 kB)

Rättspolitik

Motion 2020/21:2957 av Johan Hedin m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2020/21:2957 av Johan Hedin m.fl. C Rättspolitik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en förändring av straffmätningen och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en skyndsam förändring av dagens


Utskottsberedning: AU KU SoU UbU 2020/21:CU10 2020/21:CU9 2020/21:JuU23 2020/21:JuU24 2020/21:JuU25 2020/21:JuU26 2020/21:JuU27 2020/21:JuU28 2020/21:JuU29 2020/21:SkU12

Motion 2020/21:2957 av Johan Hedin m.fl. (C) (docx, 89 kB) Motion 2020/21:2957 av Johan Hedin m.fl. (C) (pdf, 148 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se