Johan Hedin (C)

Johan Hedin (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Stockholms kommun, plats 172
Född år 1969
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post johan.hedin[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Justitieutskottet

    • Ledamot
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2021-03-01 – 2022-09-26
    • Ledig 2021-01-01 – 2021-02-28
    • Ordinarie 2019-06-20 – 2020-12-31
    • Ledig 2019-01-14 – 2019-06-19
    • Ordinarie 2014-06-16 – 2019-01-13
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2012-09-03 – 2013-04-26
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-06-16 – 2014-09-29
    • Extra suppleant 2012-09-06 – 2013-04-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-10-07 –
    • Ledamot 2014-06-16 – 2014-10-07
    • Extra suppleant 2012-09-06 – 2013-04-26

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 12-13 och 14- (ersättare 120903-130426). Ledamot justitieutskottet 14- och EU-nämnden 14. Suppleant konstitutionsutskottet 14-, socialförsäkringsutskottet 14 och extra suppleant 12-13, EU-nämnden 14- och extra suppleant 12-13 .

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2020/21:42 Genomförande av 2017 års ändringsdirektiv till EU:s vapendirektiv

Motion 2020/21:3774 av Johan Hedin och Helena Vilhelmsson (båda C)

Motion till riksdagen 2020/21:3774 av Johan Hedin och Helena Vilhelmsson båda C med anledning av prop. 2020/21:42 Genomförande av 2017 års ändringsdirektiv till EU:s vapendirektiv Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2020/21:42. Motivering Centerpartiet röstade redan på EU-nivå nej till det vapendirektiv


Utskottsberedning: 2020/21:JuU11

Motion 2020/21:3774 av Johan Hedin och Helena Vilhelmsson (båda C) (docx, 68 kB) Motion 2020/21:3774 av Johan Hedin och Helena Vilhelmsson (båda C) (pdf, 74 kB)

med anledning av prop. 2020/21:13 Åtgärder till skydd för Sveriges säkerhet vid överlåtelser av säkerhetskänslig verksamhet

Motion 2020/21:3724 av Johan Hedin (C)

Motion till riksdagen 2020/21:3724 av Johan Hedin C med anledning av prop. 2020/21:13 Åtgärder till skydd för Sveriges säkerhet vid överlåtelser av säkerhetskänslig verksamhet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sverige behöver en heltäckande reglering av säkerhetsskyddskänslig


Utskottsberedning: 2020/21:JuU10
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2020/21:3724 av Johan Hedin (C) (docx, 69 kB) Motion 2020/21:3724 av Johan Hedin (C) (pdf, 70 kB)

En rättssäker familjepolitik i tiden

Motion 2020/21:2951 av Martina Johansson m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2020/21:2951 av Martina Johansson m.fl. C En rättssäker familjepolitik i tiden Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att sambor ska kunna avtala om att deras gemensamma bostad ska utgöra samboegendom även om den inte införskaffats för gemensamt bruk


Utskottsberedning: KU SfU SkU 2020/21:CU6 2020/21:SoU17

Motion 2020/21:2951 av Martina Johansson m.fl. (C) (docx, 90 kB) Motion 2020/21:2951 av Martina Johansson m.fl. (C) (pdf, 154 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se