Johan Hedin (C)

Johan Hedin (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Stockholms kommun, plats 172
Född år 1969
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post johan.hedin[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Justitieutskottet

    • Ledamot
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2019-06-20 – 2022-09-26
    • Ledig 2019-01-14 – 2019-06-19
    • Ordinarie 2014-06-16 – 2019-01-13
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2012-09-03 – 2013-04-26
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-06-16 – 2014-09-29
    • Extra suppleant 2012-09-06 – 2013-04-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-10-07 –
    • Ledamot 2014-06-16 – 2014-10-07
    • Extra suppleant 2012-09-06 – 2013-04-26

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 12-13 och 14- (ersättare 120903-130426). Ledamot justitieutskottet 14- och EU-nämnden 14. Suppleant konstitutionsutskottet 14-, socialförsäkringsutskottet 14 och extra suppleant 12-13, EU-nämnden 14- och extra suppleant 12-13 .

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Förändrad roll för Systembolaget

Motion 2014/15:1774 av Johan Hedin och Johanna Jönsson (C)

Motion till riksdagen 2014/15:1774 av Johan Hedin och Johanna Jönsson C Förändrad roll för Systembolaget Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att förändra Systembolagets roll. Motivering Sverige har en tradition av en strikt och ansvarsfull alkoholpolitik.


Utskottsberedning: 2014/15:SoU6
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2014/15:1774 av Johan Hedin och Johanna Jönsson (C) (docx, 44 kB) Motion 2014/15:1774 av Johan Hedin och Johanna Jönsson (C) (pdf, 61 kB)

Gör det lättare att använda tjänstebil för privata ärenden

Motion 2014/15:2773 av Johan Hedin (C)

Motion till riksdagen 2014/15:2773 av Johan Hedin C Gör det lättare att använda tjänstebil för privata ärenden Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att utreda ett system med schablonskatt för privat användning av tjänstebilar. Motivering För den


Utskottsberedning: 2014/15:SkU16
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2014/15:2773 av Johan Hedin (C) (docx, 45 kB) Motion 2014/15:2773 av Johan Hedin (C) (pdf, 58 kB)

Underlätta för jobbskaparna

Motion 2014/15:2564 av Annie Lööf m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2014/15:2564 av Annie Lööf m.fl. C Underlätta för jobbskaparna Sammanfattning Små och medelstora företag är motorn för hållbar tillväxt runt om i hela Sverige. Fyra av fem nya jobb skapas i de små och medelstora företagen. När nya jobb skapas, läggs grunden för ett minskat utanförskap och mer skatteintäkter


Utskottsberedning: 2014/15:CU8 2014/15:FiU1 2014/15:FiU27 2014/15:NU10 2014/15:SfU1 2014/15:SkU17
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): 6 avslag, 2 bifall,

Motion 2014/15:2564 av Annie Lööf m.fl. (C) (docx, 49 kB) Motion 2014/15:2564 av Annie Lööf m.fl. (C) (pdf, 90 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se