Johan Andersson (S)

Johan Andersson (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Östergötlands län, plats 32
Titel Underskötare.
Född år 1961
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865315
E-post johan.andersson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Valberedningen

    • Ledamot
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-02-08
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-09 –
    • Suppleant 2016-03-31 – 2017-12-31
    • Valberedningen

    • Ledamot 2018-09-24 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2014-10-07 – 2022-10-31

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot arbetsmarknadsutskottet 10-14 och 18- samt trafikutskottet 14-18. Suppleant trafikutskottet 10-14, arbetsmarknadsutskottet 14-, EU-nämnden 16-, finansutskottet 18- och Nordiska rådets svenska delegation 14-. Ledamot valberedningen 2018-.
  • Föräldrar

    Arbetsledaren Sture Andersson och leg. sjuksköterskan Dagmar Waller-Andersson, f. Waller.
  • Utbildning

    Grundskola, Skolgårda skola i Motala, slutår 78. Gymnasieskola, tvåårig vårdlinje, Vätternskolan i Motala, slutår 80. Ett flertal fackliga utbildningar inom LO och Kommunalarbetareförbundet 85-96.
  • Anställningar

    Underskötare, Lasarettet i Motala 80-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Styrelseledamot, Länsstyrelsen i Östergötlands län 98. Ordförande, arbetsmarknadsrådet, Motala 01. Suppleant, socialförsäkringsnämnden 95.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Motala 18-. Ordförande, kommunstyrelsen, Motala 96-06. Ledamot, regionförbundet Östsam 98-10.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Motala Allmänna Idrottsförening.
  • Litteratur

    Korruption, maktmissbruk och legitimitet (10, tillsammans med andra).
  • Bostadsort

    Motala

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Övergång från etableringsersättning till försörjningsstöd

Interpellation 2012/13:221 av Andersson, Johan (S)

den 24 januari Interpellation 2012/13:221 Övergång från etableringsersättning till försörjningsstöd av Johan Andersson S till statsrådet Erik Ullenhag FP Riksdagen har beslutat om en etableringsreform som trädde i kraft den 1 december 2010 där Arbetsförmedlingen gavs en mer övergripande roll och funktion att etablera

Inlämnad: 2013-01-24 Besvarare: Erik Ullenhag (FP)

Åtgärder för en jämställd vuxenutbildning

Interpellation 2012/13:64 av Andersson, Johan (S)

den 25 oktober Interpellation 2012/13:64 Åtgärder för en jämställd vuxenutbildning av Johan Andersson S till statsrådet Nyamko Sabuni FP I den senaste statistiken från SCB 2010 över studieresultat och utbildningsnivå framgår det tydligt att Sverige är väldigt ojämställt vad avser andelen män i vuxenutbildningen.

Inlämnad: 2012-10-25 Besvarare: Nyamko Sabuni (FP)

Åtgärder för att mildra effekterna av varselvågen i Östergötland

Interpellation 2012/13:34 av Andersson, Johan (S)

den 18 oktober Interpellation 2012/13:34 Åtgärder för att mildra effekterna av varselvågen i Östergötland av Johan Andersson S till arbetsmarknadsminister Hillevi Engström M I Östergötland har antalet varsel under september månad 2012 mer än fördubblats jämfört med september månad 2011. Flest varsel har lämnats

Inlämnad: 2012-10-18 Besvarare: Hillevi Engström (M)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.