Johan Andersson (S)

Johan Andersson (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Östergötlands län, plats 32
Titel Underskötare.
Född år 1961
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865315
E-post johan.andersson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Valberedningen

    • Ledamot
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-02-08
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-09 –
    • Suppleant 2016-03-31 – 2017-12-31
    • Valberedningen

    • Ledamot 2018-09-24 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2014-10-07 – 2022-10-31

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot arbetsmarknadsutskottet 10-14 och 18- samt trafikutskottet 14-18. Suppleant trafikutskottet 10-14, arbetsmarknadsutskottet 14-, EU-nämnden 16-, finansutskottet 18- och Nordiska rådets svenska delegation 14-. Ledamot valberedningen 2018-.
  • Föräldrar

    Arbetsledaren Sture Andersson och leg. sjuksköterskan Dagmar Waller-Andersson, f. Waller.
  • Utbildning

    Grundskola, Skolgårda skola i Motala, slutår 78. Gymnasieskola, tvåårig vårdlinje, Vätternskolan i Motala, slutår 80. Ett flertal fackliga utbildningar inom LO och Kommunalarbetareförbundet 85-96.
  • Anställningar

    Underskötare, Lasarettet i Motala 80-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Styrelseledamot, Länsstyrelsen i Östergötlands län 98. Ordförande, arbetsmarknadsrådet, Motala 01. Suppleant, socialförsäkringsnämnden 95.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Motala 18-. Ordförande, kommunstyrelsen, Motala 96-06. Ledamot, regionförbundet Östsam 98-10.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Motala Allmänna Idrottsförening.
  • Litteratur

    Korruption, maktmissbruk och legitimitet (10, tillsammans med andra).
  • Bostadsort

    Motala

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Bristen på åtgärder för att mildra ungdomsarbetslösheten

Interpellation 2013/14:458 av Johan Andersson (S)

Interpellation 2013/14:458 Bristen på åtgärder för att mildra ungdomsarbetslösheten av Johan Andersson S till Arbetsmarknadsminister Elisabeth Svantesson M För en tid sedan lade regeringen fram vårpropositionen med förslag och inriktning inom angelägna politikområden. Förväntan var stor på vad regeringen skulle presentera

Inlämnad: 2014-04-30 Besvarare: Elisabeth Svantesson (M)

Interpellation 2013/14:458 av Johan Andersson (S) (pdf, 67 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Bristen på åtgärder för att mildra ungdomsarbetslösheten

Avsaknaden av förslag till åtgärder mot långtidsarbetslösheten

Interpellation 2013/14:431 av Johan Andersson (S)

Interpellation 2013/14:431 Avsaknaden av förslag till åtgärder mot långtidsarbetslösheten av Johan Andersson S till Arbetsmarknadsminister Elisabeth Svantesson M I regeringens ekonomiska vårproposition 2013/14:100 förespås att långtidsarbetslösheten kommer att öka de kommande åren. Redan i samband med propositionsförteckningen

Inlämnad: 2014-04-10 Besvarare: Elisabeth Svantesson (M)

Interpellation 2013/14:431 av Johan Andersson (S) (pdf, 67 kB)

med anledning av skr. 2013/14:199 Riksrevisionens rapport om subventionerade anställningar för nyanlända

Motion 2013/14:A13 av Ylva Johansson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2013/14:A13 av Ylva Johansson m.fl. S med anledning av skr. 2013/14:199 Riksrevisionens rapport om subventionerade anställningar för nyanlända S13007 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om kollektivavtal vid nystartsjobb. Motivering


Utskottsberedning: 2013/14:AU10
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:A13 av Ylva Johansson m.fl. (S) (doc, 61 kB) Motion 2013/14:A13 av Ylva Johansson m.fl. (S) (pdf, 148 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.