Johan Andersson (S)

Johan Andersson (S)

Tidigare ersättare

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Skåne läns västra
Född år 1968

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2005-09-20 – 2006-10-02
    • Ersättare 2005-02-21 – 2005-07-31
    • Ersättare 2003-09-22 – 2003-12-31
    • Ersättare 2003-04-17 – 2003-06-30
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2005-10-19 – 2006-10-02
    • Suppleant 2005-09-20 – 2005-09-30
    • Suppleant 2005-02-21 – 2005-07-31
    • Suppleant 2005-02-21 – 2005-08-31
    • Suppleant 2003-09-22 – 2003-12-31
    • Suppleant 2003-04-17 – 2003-06-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2005/06:KrU28 31 maj 2006 Radio och TV i allmänhetens tjänst 2007-2012
Debatt om förslag 2005/06:SoU15 24 april 2006 Ändringar i läkemedelslagstiftningen m.m.

med anledning av prop. 2005/06:200 En kronofogdemyndighet i tiden

Motion 2005/06:Sk29 av Johan Andersson (s)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om kontakter mellan medborgare och kronofogdemyndigheten. Motivering Rubricerad proposition föreslår en ändrad organisation av kronofogdemyndigheterna till att bli en ny myndighet. Regeringens förslag syftar till att


Utskottsberedning: 2005/06:SkU35
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2005/06:Sk29 av Johan Andersson (s) (doc, 38 kB)

Apotekens plikt att skydda patienters integritet

Skriftlig fråga 2005/06:1221 av Andersson, Johan (s)

den 16 mars Fråga 2005/06:1221 av Johan Andersson s till statsrådet Ylva Johansson s Apotekens plikt att skydda patienters integritet Jag har vid flera tillfällen blivit kontaktad av oroliga medborgare vad gäller integriteten på våra apotek. Sjukvården omgärdas av flera säkerhetsregler för att den enskilda patienten

Inlämnad: 2006-03-16 Besvarare: Ylva Johansson (S)

Begravningsplatser för muslimer

Motion 2005/06:K395 av Johan Andersson (s)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförs om muslimska begravningsplatser i Sverige. Motivering Sverige förändras och har blivit ett alltmer mångkulturellt samhälle. Detta innebär att även servicen till invånarna måste bli mer mångfasetterad. I Sverige bor


Utskottsberedning: 2005/06:KU18
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2005/06:K395 av Johan Andersson (s) (doc, 36 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se