Joakim Sandell (S)

Joakim Sandell (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Malmö kommun, plats 37
Född år 1975
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post joakim.sandell[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Valberedningen

    • Suppleant
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2022-05-23 – 2026-09-21
    • Ledig 2022-04-19 – 2022-05-22
    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-04-18
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2021-10-13
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2022-10-04 – 2026-09-21
    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2022-10-04 – 2026-09-21
    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-10-04
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 2022-10-11 –
    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-10-09
    • Valberedningen

    • Suppleant 2022-09-26 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot justitieutskottet 18-. Suppleant näringsutskottet 18-. Suppleant OSSE-delegationen 18-.
  • Föräldrar

    Muraren Bengt-Göran Sandell och kronoinspektören Ingerd Sandell, f. Eklundh.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Katedralskolan, Växjö, slutår 94. Enstaka kurser, Linnéuniversitetet. Enstaka kurser, Lunds universitet. Praktisk pedagogisk utbildning, Malmö universitet.
  • Anställningar

    Ombudsman, Malmö arbetarekommun. Lärare, John Bauergymnasiet, Ystad.
  • Kommunala uppdrag

    Suppleant, Södra Innerstadens stadsdelsförvaltning, Malmö kommun 09-10 och 1:e vice ordförande 10-12. 1:e vice ordförande, Innerstadens stadsområde 12-14. Regionfullmäktig, Region Skåne 14-18. Suppleant, regionstyrelsen 14-18. Ledamot, hälso- och sjukvårdsnämnden 14-18. Ordförande, sjukvårdsnämnd SUS 14-18. Suppleant, Södra sjukvårdsregionsnämnden 14-18. Vice ordförande, arvodesberedningen, Region Skåne 18-. Ledamot, Malmö Stadsteater 06-10.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Malmö arbetarekommun 08-12 och ordförande 12-. Ledamot, verkställande utskottet, Socialdemokraterna Skåne 12-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2022/23:15 Förstärkt skattereduktion för installation av solceller

Motion 2022/23:2283 av Mikael Damberg m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2022/23:2283 av Mikael Damberg m.fl. S med anledning av prop. 2022/23:15 Förstärkt skattereduktion för installation av solceller Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår prop. 2022/23:15 Förstärkt skattereduktion för installation av solceller. Motivering Sverige behöver en generalplan för

Inlämnad: 2022-11-24 Förslag: 1
Utskottsberedning: FiU

Motion 2022/23:2283 av Mikael Damberg m.fl. (S) (docx, 75 kB) Motion 2022/23:2283 av Mikael Damberg m.fl. (S) (pdf, 79 kB)

Utgiftsområde 2 Samhällsekonomi och finansförvaltning

Motion 2022/23:2178 av Mikael Damberg m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2022/23:2178 av Mikael Damberg m.fl. S Utgiftsområde 2 Samhällsekonomi och finansförvaltning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2023 inom utgiftsområde 2 Samhällsekonomi och finansförvaltning enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering I en osäker tid krävs ett ansvarstagande

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 1

Motion 2022/23:2178 av Mikael Damberg m.fl. (S) (docx, 85 kB) Motion 2022/23:2178 av Mikael Damberg m.fl. (S) (pdf, 95 kB)

Utgiftsområde 25 Allmänna bidrag till kommuner

Motion 2022/23:2177 av Mikael Damberg m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2022/23:2177 av Mikael Damberg m.fl. S Utgiftsområde 25 Allmänna bidrag till kommuner Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2023 inom utgiftsområde 25 Allmänna bidrag till kommuner enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering Vi socialdemokrater kommer alltid att stå

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 1

Motion 2022/23:2177 av Mikael Damberg m.fl. (S) (docx, 83 kB) Motion 2022/23:2177 av Mikael Damberg m.fl. (S) (pdf, 93 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.