Joakim Järrebring (S)

Joakim Järrebring (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns västra, plats 337
Titel Facklig ombudsman.
Född år 1976
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post joakim.jarrebring[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot civilutskottet 18-.
  • Föräldrar

    Behandlingsassistenten Lars Järrebring och egenföretagaren Berit Hagström.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Falun, slutår 95.
  • Anställningar

    Butiksbiträde, Mathuset i Falun AB 91-97. Gjutare, Fix AB 97-05. Ombudsman, Vision 05-. Kommunalråd, Alingsås kommun 12-18.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Alingsås 10-18. Ledamot, kommunstyrelsen, Alingsås 06-10, vice ordförande 12-14 och 17-18 och ordförande 15-16. Vice ordförande socialnämnden, Alingsås 10-12. Ersättare, stadsdelsnämnden Frölunda 02-05.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ersättare, Bolagsstyrelsen, Fix AB 99-03 och ledamot 03-05. Ordförande, Skol- och ungdomskommittén, IF Metall 01-02. Ersättare, Metalls Socialdemokratiska förening i Göteborg 98-03. Ordförande, Fix Verkstadsklubb, IF Metall 99-05. Ersättare, koncernstyrelsen, Assa Abloy AB 03-05. Ordförande, Göteborgs SSU-distrikt 03-05. Ordförande, Föreningen Sambruk 13-15. Ledamot, Arbetarekommunens styrelse, Alingsås 06-18 och ersättare 18-19. Ersättare, Digitaliseringsberedningen SKL 15-18. Styrelseledamot, Socialdemokraterna i Göteborgsområdet 19-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2018/19:CU13 2 maj 2019 Fastighetsrätt
Debatt om förslag 2018/19:CU11 10 april 2019 Bostadspolitik
Frågestund 7 mars 2019 Frågestund
Debatt om förslag 2018/19:CU5 6 mars 2019 Hushållningen med mark- och vattenområden

En skola för alla är en skola med hbtq-plus-kompetens

Motion 2019/20:3288 av Teres Lindberg m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2019/20:3288 av Teres Lindberg m.fl. S En skola för alla är en skola med hbtq-plus-kompetens Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga att öka hbtq-plus-kompetensen i skolan och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom


Utskottsberedning: 2019/20:UbU12
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2019/20:3288 av Teres Lindberg m.fl. (S) (docx, 71 kB) Motion 2019/20:3288 av Teres Lindberg m.fl. (S) (pdf, 86 kB)

Lex Sarah inom skolan

Motion 2019/20:3272 av Teres Lindberg m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2019/20:3272 av Teres Lindberg m.fl. S Lex Sarah inom skolan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om överväganden kring lex Sarah inom skolan för att komma till rätta med missförhållanden som kränkande behandling, trakasserier och diskriminering och


Utskottsberedning: 2019/20:UbU12
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2019/20:3272 av Teres Lindberg m.fl. (S) (docx, 70 kB) Motion 2019/20:3272 av Teres Lindberg m.fl. (S) (pdf, 81 kB)

En bättre utbildning möjliggör ett bättre arbetsliv

Motion 2019/20:2320 av Johan Büser m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2019/20:2320 av Johan Büser m.fl. S En bättre utbildning möjliggör ett bättre arbetsliv Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om matchningsproblematiken och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att


Utskottsberedning: 2019/20:KrU8 2019/20:UbU14 2019/20:UbU15
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2019/20:2320 av Johan Büser m.fl. (S) (docx, 74 kB) Motion 2019/20:2320 av Johan Büser m.fl. (S) (pdf, 101 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se