Joakim Järrebring (S)

Joakim Järrebring (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns västra, plats 337
Titel Facklig ombudsman.
Född år 1976
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post joakim.jarrebring[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot civilutskottet 18-.
  • Föräldrar

    Behandlingsassistenten Lars Järrebring och egenföretagaren Berit Hagström.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Falun, slutår 95.
  • Anställningar

    Butiksbiträde, Mathuset i Falun AB 91-97. Gjutare, Fix AB 97-05. Ombudsman, Vision 05-. Kommunalråd, Alingsås kommun 12-18.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Alingsås 10-18. Ledamot, kommunstyrelsen, Alingsås 06-10, vice ordförande 12-14 och 17-18 och ordförande 15-16. Vice ordförande socialnämnden, Alingsås 10-12. Ersättare, stadsdelsnämnden Frölunda 02-05.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ersättare, Bolagsstyrelsen, Fix AB 99-03 och ledamot 03-05. Ordförande, Skol- och ungdomskommittén, IF Metall 01-02. Ersättare, Metalls Socialdemokratiska förening i Göteborg 98-03. Ordförande, Fix Verkstadsklubb, IF Metall 99-05. Ersättare, koncernstyrelsen, Assa Abloy AB 03-05. Ordförande, Göteborgs SSU-distrikt 03-05. Ordförande, Föreningen Sambruk 13-15. Ledamot, Arbetarekommunens styrelse, Alingsås 06-18 och ersättare 18-19. Ersättare, Digitaliseringsberedningen SKL 15-18. Styrelseledamot, Socialdemokraterna i Göteborgsområdet 19-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Frågestund 13 februari 2020 Frågestund
Debatt om förslag 2019/20:CU2 23 oktober 2019 Elektroniska fraktsedlar vid vägtransport
Frågestund 12 september 2019 Frågestund
Debatt om förslag 2018/19:CU13 2 maj 2019 Fastighetsrätt

Internationell solidaritet - hbtq plus i hela världen

Motion 2019/20:3302 av Teres Lindberg m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2019/20:3302 av Teres Lindberg m.fl. S Internationell solidaritet hbtq plus i hela världen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sverige ska vara en stark röst för och försvara hbtq-plus-rättigheter i samtliga FN-organ och andra mellanstatliga


Utskottsberedning: KU 2019/20:AU7 2019/20:CU17 2019/20:SfU20 2019/20:UU15 2019/20:UU2
Riksdagsbeslut (9 yrkanden): 8 avslag, 1 saknar beslutsinformation

Motion 2019/20:3302 av Teres Lindberg m.fl. (S) (docx, 72 kB) Motion 2019/20:3302 av Teres Lindberg m.fl. (S) (pdf, 94 kB)

Allmän flaggdag den 28 juni som en symbol för ovillkorlig kärlek och alla människors lika värde

Motion 2019/20:3269 av Teres Lindberg m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2019/20:3269 av Teres Lindberg m.fl. S Allmän flaggdag den 28 juni som en symbol för ovillkorlig kärlek och alla människors lika värde Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att göra den 28 juni till en allmän flaggdag och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: KU

Motion 2019/20:3269 av Teres Lindberg m.fl. (S) (docx, 70 kB) Motion 2019/20:3269 av Teres Lindberg m.fl. (S) (pdf, 87 kB)

O¨ka kunskaperna inom ra¨ttsva¨sendets myndigheter kring hatbrott riktade mot hbtq-plus-personer

Motion 2019/20:3278 av Teres Lindberg m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2019/20:3278 av Teres Lindberg m.fl. S Öka kunskaperna inom rättsväsendets myndigheter kring hatbrott riktade mot hbtq-plus-personer Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att rättsväsendets hbtq-plus-kompetens ska säkerställas och vara hög i hela


Utskottsberedning: 2019/20:JuU29
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2019/20:3278 av Teres Lindberg m.fl. (S) (docx, 72 kB) Motion 2019/20:3278 av Teres Lindberg m.fl. (S) (pdf, 87 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se