Jimmy Ståhl (SD)

Jimmy Ståhl (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns norra, plats 161
Titel Hamnarbetare.
Född år 1975
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post jimmy.stahl[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Trafikutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Suppleant 2017-02-28 – 2018-09-24
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-09 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot trafikutskottet 18-. Suppleant civilutskottet 14-18, trafikutskottet 14-18, finansutskottet 17-18 och EU-nämnden 18-.
  • Anställningar

    Göteborgs hamn 94-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Göteborg 14-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Sverigedemokraterna Göteborg. Styrelseledamot, Hamnarbetarförbundets avd. 4, Göteborg 96-11.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2020/21:378 av Jimmy Ståhl (SD) 9 februari 2021 Främjande av närsjöfarten
Interpellationsdebatt 2020/21:377 av Jimmy Ståhl (SD) 9 februari 2021 Nollvisionen och oskyddade trafikanter
Interpellationsdebatt 2020/21:370 av Jan Ericson (M) 9 februari 2021 Planering av järnvägen mellan Göteborg och Borås
Interpellationsdebatt 2020/21:369 av Jan Ericson (M) 9 februari 2021 Järnvägsdragning mellan Göteborg och Borås

med anledning av regeringens skrivelse 2020/21:86, Riksrevisionens rapport om Trafikverkets drift och underhåll av järnvägar

Motion 2020/21:3867 av Patrik Jönsson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2020/21:3867 av Patrik Jönsson m.fl. SD med anledning av regeringens skrivelse 2020/21:86, Riksrevisionens rapport om Trafikverkets drift och underhåll av järnvägar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att en översyn av upphandlingslagen bör göras

2021-02-26

Motion 2020/21:3867 av Patrik Jönsson m.fl. (SD) (docx, 76 kB) Motion 2020/21:3867 av Patrik Jönsson m.fl. (SD) (pdf, 88 kB)

En begränsning av antalet passagerare på buss- och tågresor

Skriftlig fråga 2020/21:1759 av Jimmy Ståhl (SD)

Fråga 2020/21:1759 En begränsning av antalet passagerare på buss- och tågresor av Jimmy Ståhl SD till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S Regeringen har med pandemilagen fått ett kraftfullt verktyg för att försöka få bukt på pandemin i Sverige. De beslut som fattas påverkar olika aktörer i olika grad, och pandemin har

Inlämnad: 2021-02-10 Svarsdatum: 2021-02-17 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2020/21:1759 av Jimmy Ståhl (SD) (pdf, 77 kB)

Beskattning av flyget

Skriftlig fråga 2020/21:1758 av Jimmy Ståhl (SD)

Fråga 2020/21:1758 Beskattning av flyget av Jimmy Ståhl SD till Finansminister Magdalena Andersson S Flyget och resebranschen är hårt drabbade av pandemin. Flyget har mer eller mindre parkerat sina flygplan under lång tid, och de resebolag som lever på att turister flyger charter går på knäna när inkomsterna försvann

Inlämnad: 2021-02-10 Svarsdatum: 2021-02-17 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2020/21:1758 av Jimmy Ståhl (SD) (pdf, 83 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se