Jimmy Ståhl (SD)

Jimmy Ståhl (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns norra, plats 161
Titel Hamnarbetare.
Född år 1975
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post jimmy.stahl[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Trafikutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Suppleant 2017-02-28 – 2018-09-24
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-09 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot trafikutskottet 18-. Suppleant civilutskottet 14-18, trafikutskottet 14-18, finansutskottet 17-18 och EU-nämnden 18-.
  • Anställningar

    Göteborgs hamn 94-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Göteborg 14-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Sverigedemokraterna Göteborg. Styrelseledamot, Hamnarbetarförbundets avd. 4, Göteborg 96-11.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2014/15:578 av Jimmy Ståhl (SD) 8 juni 2015 Trängselskatt för utländska fordon
Interpellationsdebatt 2014/15:616 av Jimmy Ståhl (SD) 2 juni 2015 Kryssningsfartygen
Interpellationsdebatt 2014/15:262 av Jimmy Ståhl (SD) 20 februari 2015 Trängselskatt

Svensk flagg inom sjöfarten

Interpellation 2020/21:647 av Jimmy Ståhl (SD)

Interpellation 2020/21:647 Svensk flagg inom sjöfarten av Jimmy Ståhl SD till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S Sjöfarten har en viktig roll att spela för svensk import och export. Närmare 90 procent av allt gods transporteras med sjöfart beroende på vårt geografiska läge och att vi har få gränsöverskridande fasta

Inlämnad: 2021-04-12 Svarsdatum: 2021-04-27 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Interpellation 2020/21:647 av Jimmy Ståhl (SD) (pdf, 88 kB)

Svenska hamnars betydelse

Interpellation 2020/21:646 av Jimmy Ståhl (SD)

Interpellation 2020/21:646 Svenska hamnars betydelse av Jimmy Ståhl SD till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S Hela 90 procent av all import och export till och från Sverige går via de svenska hamnarna. Det finns nämligen inget annat transportslag som klarar av de gigantiska volymerna på ett mer effektivt och hållbart

Inlämnad: 2021-04-12 Svarsdatum: 2021-04-27 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Interpellation 2020/21:646 av Jimmy Ståhl (SD) (pdf, 89 kB)

med anledning av prop. 2020/21:154 Miljöstyrande start- och landningsavgifter

Motion 2020/21:3893 av Jimmy Ståhl m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2020/21:3893 av Jimmy Ståhl m.fl. SD med anledning av prop. 2020/21:154 Miljöstyrande start- och landningsavgifter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2020/21:154 Miljöstyrande start- och landningsavgifter. Motivering I propositionen föreslås att regeringen ges rätt att meddela


Utskottsberedning: 2020/21:TU14

Motion 2020/21:3893 av Jimmy Ståhl m.fl. (SD) (docx, 69 kB) Motion 2020/21:3893 av Jimmy Ståhl m.fl. (SD) (pdf, 78 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se