Jimmy Ståhl (SD)

Jimmy Ståhl (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns norra, plats 161
Titel Hamnarbetare.
Född år 1975
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post jimmy.stahl[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Trafikutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Suppleant 2017-02-28 – 2018-09-24
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-09 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot trafikutskottet 18-. Suppleant civilutskottet 14-18, trafikutskottet 14-18, finansutskottet 17-18 och EU-nämnden 18-.
  • Anställningar

    Göteborgs hamn 94-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Göteborg 14-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Sverigedemokraterna Göteborg. Styrelseledamot, Hamnarbetarförbundets avd. 4, Göteborg 96-11.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2014/15:578 av Jimmy Ståhl (SD) 8 juni 2015 Trängselskatt för utländska fordon
Interpellationsdebatt 2014/15:616 av Jimmy Ståhl (SD) 2 juni 2015 Kryssningsfartygen
Debatt om förslag 2014/15:TU11 6 maj 2015 Sjöfartsfrågor
Debatt om förslag 2014/15:TU10 15 april 2015 Fordons- och vägtrafikfrågor

Pråmtrafik som ett femte trafikslag

Skriftlig fråga 2018/19:584 av Jimmy Ståhl (SD)

Fråga 2018/19:584 Pråmtrafik som ett femte trafikslag av Jimmy Ståhl SD till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S Från 2014 har Sverige haft möjlighet att nyttja inre vattenvägar. Då Sveriges inre vattenvägar inte korsar någon annan nation har Sverige möjlighet att anpassa regelverket efter de förutsättningar som passar

Inlämnad: 2019-04-25 Svarsdatum: 2019-05-08 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2018/19:584 av Jimmy Ståhl (SD) (pdf, 87 kB)

med anledning av skr. 2018/19:76 Riksrevisionens rapport om fyrstegsprincipen

Motion 2018/19:3063 av Patrik Jönsson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:3063 av Patrik Jönsson m.fl. SD med anledning av skr. 2018/19:76 Riksrevisionens rapport om fyrstegsprincipen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om fyrstegsprincipen och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som


Utskottsberedning: 2018/19:TU18
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2018/19:3063 av Patrik Jönsson m.fl. (SD) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:3063 av Patrik Jönsson m.fl. (SD) (pdf, 78 kB)

Jordskredssäkring

Skriftlig fråga 2018/19:471 av Jimmy Ståhl (SD)

Fråga 2018/19:471 Jordskredssäkring av Jimmy Ståhl SD till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S Vid ett möte hos Länsstyrelsen i Västra Götaland den 25 mars diskuterades infrastrukturen i och runt Göta älv. Sverigedemokraterna har tidigare motionerat om att delar av älven, främst runt Lilla Edet, är instabila och består

Inlämnad: 2019-04-01 Svarsdatum: 2019-04-10 Besvarare: Miljö- och klimatminister Isabella Lövin (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:471 av Jimmy Ståhl (SD) (pdf, 86 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se