Jimmy Ståhl (SD)

Jimmy Ståhl (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns norra, plats 161
Titel Hamnarbetare.
Född år 1975
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post jimmy.stahl[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Trafikutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Suppleant 2017-02-28 – 2018-09-24
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-09 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot trafikutskottet 18-. Suppleant civilutskottet 14-18, trafikutskottet 14-18, finansutskottet 17-18 och EU-nämnden 18-.
  • Anställningar

    Göteborgs hamn 94-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Göteborg 14-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Sverigedemokraterna Göteborg. Styrelseledamot, Hamnarbetarförbundets avd. 4, Göteborg 96-11.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Ökande infrastrukturkostnader

Skriftlig fråga 2020/21:2681 av Jimmy Ståhl (SD)

Fråga 2020/21:2681 Ökande infrastrukturkostnader av Jimmy Ståhl SD till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S Kostnaderna för infrastrukturåtgärder har under de senaste åren ökat kraftigt. En ökning av kostnader är i sig inget konstigt men att kostnadsökningarna är nästan tre gånger högre än inflationen är anmärkningsvärt.

Inlämnad: 2021-04-28 Svarsdatum: 2021-05-05 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2020/21:2681 av Jimmy Ståhl (SD) (pdf, 86 kB)

Prioritering av transportinfrastruktur

Skriftlig fråga 2020/21:2667 av Jimmy Ståhl (SD)

Fråga 2020/21:2667 Prioritering av transportinfrastruktur av Jimmy Ståhl SD till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S Regeringen har lämnat en proposition på riksdagens bord: 2020/21:151 Framtidens infrastruktur hållbara investeringar i hela Sverige När man läser vad Stockholms handelskammare skriver i en debattartikel

Inlämnad: 2021-04-27 Svarsdatum: 2021-05-05 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Övergången till standardtid

Skriftlig fråga 2020/21:2344 av Jimmy Ståhl (SD)

Fråga 2020/21:2344 Övergången till standardtid av Jimmy Ståhl SD till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S Natten mellan den 27 och den 28 mars ställdes klockorna om till sommartid, och det kanske för sista gången. Inom EU pågår diskussioner om huruvida sommartidsomställningen ska avskaffas och fasta tider införas i

Inlämnad: 2021-03-25 Svarsdatum: 2021-04-07 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2020/21:2344 av Jimmy Ståhl (SD) (pdf, 88 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se