Jimmy Ståhl (SD)

Jimmy Ståhl (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns norra, plats 161
Titel Hamnarbetare.
Född år 1975
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post jimmy.stahl[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Trafikutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Suppleant 2017-02-28 – 2018-09-24
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-09 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot trafikutskottet 18-. Suppleant civilutskottet 14-18, trafikutskottet 14-18, finansutskottet 17-18 och EU-nämnden 18-.
  • Anställningar

    Göteborgs hamn 94-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Göteborg 14-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Sverigedemokraterna Göteborg. Styrelseledamot, Hamnarbetarförbundets avd. 4, Göteborg 96-11.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2014/15:TU8 25 mars 2015 Trafiksäkerhet
Debatt om förslag 2014/15:TU6 4 mars 2015 It- och postfrågor
Debatt om förslag 2014/15:TU5 4 mars 2015 Cykelfrågor
Interpellationsdebatt 2014/15:262 av Jimmy Ståhl (SD) 20 februari 2015 Trängselskatt

Backaundantaget

Skriftlig fråga 2017/18:795 av Jimmy Ståhl (SD)

Fråga 2017/18:795 Backaundantaget av Jimmy Ståhl SD till Finansminister Magdalena Andersson S Den 1 januari 2013 infördes trängselskatt i Göteborg, en skatt för att minska trafiken. Under 2013 påbörjades även ett arbete med att försöka få till ett undantag för de boende i Backa, då det upplevdes att stationerna placerades

Inlämnad: 2018-02-16 Svarsdatum: 2018-02-28 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:795 av Jimmy Ståhl (SD) (pdf, 85 kB)

Trafikanalys

Skriftlig fråga 2017/18:550 av Jimmy Ståhl (SD)

Fråga 2017/18:550 Trafikanalys av Jimmy Ståhl SD till Statsrådet Tomas Eneroth S Partnersamverkan för en förbättrad kollektivtrafik framförde nyligen kritik mot Trafikanalys gällande dess officiella kollektivtrafikstatistik. Trafikanalys har nu svarat och anser att branschorganisationens kritik i stora delar är obefogad.

Inlämnad: 2017-12-22 Svarsdatum: 2018-01-10 Besvarare: Statsrådet Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2017/18:550 av Jimmy Ståhl (SD) (pdf, 72 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se