Jimmy Loord (KD)

Jimmy Loord (KD)

Avgången riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Kalmar län
Född år 1980

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2019-03-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2019-03-31
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-03-31
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2019-03-31
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2019-03-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Frågestund 28 mars 2019 Frågestund
Statsministerns frågestund 14 mars 2019 Statsministerns frågestund
Debatt om förslag 2018/19:UbU15 13 mars 2019 Studiestöd
Debatt om förslag 2018/19:UbU7 13 mars 2019 Förskolan

Anmälningar mot lärare

Skriftlig fråga 2018/19:418 av Jimmy Loord (KD)

Fråga 2018/19:418 Anmälningar mot lärare av Jimmy Loord KD till Utbildningsminister Anna Ekström S Antalet anmälningar där elever anmäler lärare har tredubblats de senaste fem åren. Nyligen inträffade en händelse, i min hemkommun Nybro, där en elev kallade en lärare för hora när läraren samlade in elevernas mobiltelefoner

Inlämnad: 2019-03-15 Svarsdatum: 2019-03-27 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:418 av Jimmy Loord (KD) (pdf, 85 kB)

med anledning av skr. 2018/19:34 Riksrevisionens rapport om investeringsstödet till särskilda boenden för äldre

Motion 2018/19:3019 av Michael Anefur m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2018/19:3019 av Michael Anefur m.fl. KD med anledning av skr. 2018/19:34 Riksrevisionens rapport om investeringsstödet till särskilda boenden för äldre Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en översyn av investeringsstödet till särskilda boenden och


Utskottsberedning: 2018/19:SoU14
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:3019 av Michael Anefur m.fl. (KD) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:3019 av Michael Anefur m.fl. (KD) (pdf, 81 kB)

Tidiga insatser i skolan

Skriftlig fråga 2018/19:37 av Jimmy Loord (KD)

Fråga 2018/19:37 Tidiga insatser i skolan av Jimmy Loord KD till Utbildningsminister Anna Ekström S Alla barn är olika. För att alla barn ska kunna tillgodogöra sig skolundervisningen efter sin bästa förmåga måste stöd sättas in så tidigt som möjligt. Kristdemokraterna har därför under många år betonat vikten av att satsa

Inlämnad: 2019-01-25 Svarsdatum: 2019-02-06 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:37 av Jimmy Loord (KD) (pdf, 86 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se