Jessica Thunander (V)

Jessica Thunander (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Västra Götalands läns östra, plats 305
Titel Lärare (obehörig).
Född år 1973
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post jessica.thunander[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Suppleant trafikutskottet 18- och justitieutskottet 18-.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, ekonomisk linje, Ållebergsgymnasiet, Falköping, slutår 92. Studier på juristlinjen, Uppsala universitet.
  • Anställningar

    Resesäljare, kundtjänst, stationsvärd, tågmästare, tågvärd, SJ 95-16. Lärare 16-18.
  • Kommunala uppdrag

    Ersättare, regionala utvecklingsnämnden, Västra Götaland 17-18.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ersättare, distriktsstyrelsen, Vänsterpartiet Skaraborg 15, ledamot och kassör 16 och ordförande 17- (delat ordförandeskap). Ersättare, styrelsen för Vänsterpartiet Falköping 15 och 19-, ledamot 16 och ordförande 17-18.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2019/20:310 av Jessica Thunander (V) 3 mars 2020 Kollektivtrafik och ökad jämlikhet

Transporteffektivitet och klimatmålet 2030

Interpellation 2020/21:179 av Jessica Thunander (V)

Interpellation 2020/21:179 Transporteffektivitet och klimatmålet 2030 av Jessica Thunander V till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S I Ny Teknik den 18 november i år publicerades artikeln Vi behöver minska trafiken för att klara klimatmålen till 2030undertecknad av tre trafikexperter från IVL Svenska Miljöinstitutet

Inlämnad: 2020-11-25 Svarsdatum: 2020-12-11 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Interpellation 2020/21:179 av Jessica Thunander (V) (pdf, 90 kB)

med anledning av prop. 2020/21:22 Fortsatt svenskt deltagande i Natos utbildnings- och rådgivningsinsats Resolute Support Mission i Afghanistan

Motion 2020/21:3744 av Håkan Svenneling m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2020/21:3744 av Håkan Svenneling m.fl. V med anledning av prop. 2020/21:22 Fortsatt svenskt deltagande i Natos utbildnings- och rådgivningsinsats Resolute Support Mission i Afghanistan 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens proposition 2020/21:22 Fortsatt svenskt deltagande


Utskottsberedning: 2020/21:UFöU1

Motion 2020/21:3744 av Håkan Svenneling m.fl. (V) (docx, 75 kB) Motion 2020/21:3744 av Håkan Svenneling m.fl. (V) (pdf, 100 kB)

med anledning av prop. 2020/21:21 Fortsatt svenskt deltagande i den militära utbildningsinsatsen i Irak

Motion 2020/21:3741 av Håkan Svenneling m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2020/21:3741 av Håkan Svenneling m.fl. V med anledning av prop. 2020/21:21 Fortsatt svenskt deltagande i den militära utbildningsinsatsen i Irak Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2020/21:21 Fortsatt svenskt deltagande i den militära utbildningsinsatsen i Irak. Inledning


Utskottsberedning: 2020/21:UFöU2

Motion 2020/21:3741 av Håkan Svenneling m.fl. (V) (docx, 72 kB) Motion 2020/21:3741 av Håkan Svenneling m.fl. (V) (pdf, 87 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se