Jessica Thunander (V)

Jessica Thunander (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Västra Götalands läns östra, plats 305
Titel Lärare (obehörig).
Född år 1973
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post jessica.thunander[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Suppleant trafikutskottet 18- och justitieutskottet 18-.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, ekonomisk linje, Ållebergsgymnasiet, Falköping, slutår 92. Studier på juristlinjen, Uppsala universitet.
  • Anställningar

    Resesäljare, kundtjänst, stationsvärd, tågmästare, tågvärd, SJ 95-16. Lärare 16-18.
  • Kommunala uppdrag

    Ersättare, regionala utvecklingsnämnden, Västra Götaland 17-18.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ersättare, distriktsstyrelsen, Vänsterpartiet Skaraborg 15, ledamot och kassör 16 och ordförande 17- (delat ordförandeskap). Ersättare, styrelsen för Vänsterpartiet Falköping 15 och 19-, ledamot 16 och ordförande 17-18.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Frågestund 7 maj 2020 Frågestund
Debatt om förslag 2019/20:TU11 22 april 2020 Väg- och fordonsfrågor
Debatt om förslag 2019/20:TU8 16 april 2020 Sjöfartsfrågor
Frågestund 12 mars 2020 Frågestund

Taxameterfusk inom taxinäringen

Skriftlig fråga 2018/19:680 av Jessica Thunander (V)

Fråga 2018/19:680 Taxameterfusk inom taxinäringen av Jessica Thunander V till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S Det finns taxiföretag i Sverige som använder sig av parallella redovisningssystem där taxichauffören kan redovisa en lägre summa i bilens taxameter kassaregister än i det interna systemet, ofta kopplat till

Inlämnad: 2019-05-20 Svarsdatum: 2019-05-29 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2018/19:680 av Jessica Thunander (V) (pdf, 88 kB)

med anledning av skr. 2018/19:114 Strategisk exportkontroll 2018 - krigsmateriel och produkter med dubbla användningsområden

Motion 2018/19:3099 av Håkan Svenneling m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:3099 av Håkan Svenneling m.fl. V med anledning av skr. 2018/19:114 Strategisk exportkontroll 2018 krigsmateriel och produkter med dubbla användningsområden 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör utvärdera utvecklingen i


Utskottsberedning: 2018/19:UU9
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

Motion 2018/19:3099 av Håkan Svenneling m.fl. (V) (docx, 78 kB) Motion 2018/19:3099 av Håkan Svenneling m.fl. (V) (pdf, 109 kB)

med anledning av skr. 2018/19:76 Riksrevisionens rapport om fyrstegsprincipen

Motion 2018/19:3054 av Jens Holm m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:3054 av Jens Holm m.fl. V med anledning av skr. 2018/19:76 Riksrevisionens rapport om fyrstegsprincipen 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör återkomma med förslag på hur nationellt framtagna bristanalyser och prioriteringar


Utskottsberedning: 2018/19:TU18
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 6 avslag

Motion 2018/19:3054 av Jens Holm m.fl. (V) (docx, 73 kB) Motion 2018/19:3054 av Jens Holm m.fl. (V) (pdf, 91 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se