Jessica Rosencrantz (M)

Jessica Rosencrantz (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms kommun, plats 141
Titel Civilekonom.
Född år 1987
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post jessica.rosencrantz[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Andre vice ordförande
    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2010-10-04 – 2010-10-18
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2020-05-04 – 2022-09-26
    • Ledig 2019-08-26 – 2020-05-03
    • Ordinarie 2010-10-19 – 2019-08-25
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Andre vice ordförande 2020-05-04 – 2022-09-26
    • Ledamot 2019-08-26 – 2022-09-26
    • Andre vice ordförande 2019-02-26 – 2019-08-26
    • Ledamot 2019-02-13 – 2019-02-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-05-04 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-02-13
    • Vice ordförande 2014-12-19 – 2018-09-24
    • Ledamot 2014-10-07 – 2014-12-18
    • Ledamot 2012-03-19 – 2014-09-29
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-05-04 – 2022-09-26
    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-03-20
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-05-04 – 2022-09-26
    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-03-29
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-05-04 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-05-04 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-05-04 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-05-04 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-05-04 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-05-04 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-05-04 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-05-04 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-05-04 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-05-04 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-05-04 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2019-02-14 –
    • Suppleant 2018-12-05 – 2019-02-14
    • Suppleant 2012-03-19 – 2018-10-02

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10- (statsrådsersättare 101004-101018). Ledamot trafikutskottet 12-19 och vice ordförande 14-19, 2:e vice ordförande miljö- och jordbruksutskottet 19- samt ledamot EU-nämnden 19-. Suppleant finansutskottet 10-12, civilutskottet 10-12 och EU-nämnden 12-19.
  • Föräldrar

    Egenföretagaren Sven Andersson och försäljningschefen Susanne Rosencrantz.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Enskilda Gymnasiet 06. Civilekonomexamen med inriktning nationalekonomi, Handelshögskolan i Stockholm 11.
  • Anställningar

    Servitris, McDonalds 04-06. Servitris, A-concept 06. Marknadsassistent, Netigate 06-07. Landstingsrådssekreterare, Stockholms läns landsting 07-09. Administrativ assistent, Handelshögskolan 09. Politisk assistent, Europaparlamentet i Bryssel 09-10.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Täby 06-10. Vice ordförande, barn- och grundskolenämnden 06-10 och ersättare, kommunstyrelsen 07-10.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Föreningsordförande, MUF i Täby 05-07. Suppleant, Safe Hygiene & Security SHS Consult AB 06-11. 2:e vice distriktsordförande, MUF, Stockholm 07-08, 1:e vice distriktsordförande 08-11 och distriktsordförande 11-15. Styrelseledamot, Norrmalmsmoderaterna 11-. Ledamot, Moderaterna i Stockholms stads förbundsstyrelse 15-.
  • Bostadsort

    Stockholm

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2016/17:416 av Jessica Rosencrantz (M) 21 april 2017 Självkörande bilar
Interpellationsdebatt 2016/17:121 av Jessica Rosencrantz (M) 29 november 2016 Kvotering till bolagsstyrelser
Interpellationsdebatt 2015/16:434 av Jessica Rosencrantz (M) 18 mars 2016 En otrygg huvudstad
Interpellationsdebatt 2015/16:344 av Jessica Rosencrantz (M) 4 februari 2016 EU:s nya direktiv för fordonsbesiktning

Sverige ska bli världens bästa land för delningsekonomi

Motion 2020/21:3477 av Maria Stockhaus m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2020/21:3477 av Maria Stockhaus m.fl. M Sverige ska bli världens bästa land för delningsekonomi Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regelverk ska förenklas och anpassas till ett digitaliserat och delande samhälle och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: NU SkU 2020/21:TU4

Motion 2020/21:3477 av Maria Stockhaus m.fl. (M) (docx, 73 kB) Motion 2020/21:3477 av Maria Stockhaus m.fl. (M) (pdf, 95 kB)

Biologisk mångfald

Motion 2020/21:3359 av Jessica Rosencrantz m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2020/21:3359 av Jessica Rosencrantz m.fl. M Biologisk mångfald Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Miljömålsrådet bör få i uppdrag att identifiera miljömål som överlappar varandra och styrmedel som har motverkande effekt samt ge förslag på hur


Utskottsberedning: KrU MJU SkU

Motion 2020/21:3359 av Jessica Rosencrantz m.fl. (M) (docx, 80 kB) Motion 2020/21:3359 av Jessica Rosencrantz m.fl. (M) (pdf, 115 kB)

Djurskydd

Motion 2020/21:3358 av Jessica Rosencrantz m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2020/21:3358 av Jessica Rosencrantz m.fl. M Djurskydd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska följa upp hur den nya djurskyddslagen har implementerats i Sverige och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det


Utskottsberedning: MJU UbU 2020/21:JuU24 2020/21:MJU2

Motion 2020/21:3358 av Jessica Rosencrantz m.fl. (M) (docx, 77 kB) Motion 2020/21:3358 av Jessica Rosencrantz m.fl. (M) (pdf, 104 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se