Jessica Rosencrantz (M)

Jessica Rosencrantz (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms kommun, plats 141
Titel Civilekonom.
Född år 1987
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post jessica.rosencrantz[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Andre vice ordförande
    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2010-10-04 – 2010-10-18
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2020-05-04 – 2022-09-26
    • Ledig 2019-08-26 – 2020-05-03
    • Ordinarie 2010-10-19 – 2019-08-25
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Andre vice ordförande 2020-05-04 – 2022-09-26
    • Ledamot 2019-08-26 – 2022-09-26
    • Andre vice ordförande 2019-02-26 – 2019-08-26
    • Ledamot 2019-02-13 – 2019-02-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-05-04 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-02-13
    • Vice ordförande 2014-12-19 – 2018-09-24
    • Ledamot 2014-10-07 – 2014-12-18
    • Ledamot 2012-03-19 – 2014-09-29
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-05-04 – 2022-09-26
    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-03-20
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-05-04 – 2022-09-26
    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-03-29
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-05-04 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-05-04 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-05-04 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-05-04 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-05-04 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-05-04 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-05-04 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-05-04 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-05-04 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-05-04 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-05-04 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2019-02-14 –
    • Suppleant 2018-12-05 – 2019-02-14
    • Suppleant 2012-03-19 – 2018-10-02

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10- (statsrådsersättare 101004-101018). Ledamot trafikutskottet 12-19 och vice ordförande 14-19, 2:e vice ordförande miljö- och jordbruksutskottet 19- samt ledamot EU-nämnden 19-. Suppleant finansutskottet 10-12, civilutskottet 10-12 och EU-nämnden 12-19.
  • Föräldrar

    Egenföretagaren Sven Andersson och försäljningschefen Susanne Rosencrantz.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Enskilda Gymnasiet 06. Civilekonomexamen med inriktning nationalekonomi, Handelshögskolan i Stockholm 11.
  • Anställningar

    Servitris, McDonalds 04-06. Servitris, A-concept 06. Marknadsassistent, Netigate 06-07. Landstingsrådssekreterare, Stockholms läns landsting 07-09. Administrativ assistent, Handelshögskolan 09. Politisk assistent, Europaparlamentet i Bryssel 09-10.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Täby 06-10. Vice ordförande, barn- och grundskolenämnden 06-10 och ersättare, kommunstyrelsen 07-10.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Föreningsordförande, MUF i Täby 05-07. Suppleant, Safe Hygiene & Security SHS Consult AB 06-11. 2:e vice distriktsordförande, MUF, Stockholm 07-08, 1:e vice distriktsordförande 08-11 och distriktsordförande 11-15. Styrelseledamot, Norrmalmsmoderaterna 11-. Ledamot, Moderaterna i Stockholms stads förbundsstyrelse 15-.
  • Bostadsort

    Stockholm

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2015/16:434 av Jessica Rosencrantz (M) 18 mars 2016 En otrygg huvudstad
Interpellationsdebatt 2015/16:344 av Jessica Rosencrantz (M) 4 februari 2016 EU:s nya direktiv för fordonsbesiktning
Interpellationsdebatt 2015/16:221 av Jessica Rosencrantz (M) 11 december 2015 Ökad konkurrens på järnvägen
Interpellationsdebatt 2015/16:118 av Jessica Rosencrantz (M) 10 november 2015 Regeringens uttag från SJ

Tonnageskatt eller utflaggning

Interpellation 2013/14:462 av Lars Johansson (S)

Interpellation 2013/14:462 Tonnageskatt eller utflaggning av Lars Johansson S till Finansminister Anders Borg M Utflaggningen av svenska fartyg är mycket omfattande. Danmark och Finland är nu stora mottagare av svenska fartyg. Rederinäringen och fackliga organisationer har sedan Tonnageskatteutredningen 2006 lade förslag

Inlämnad: 2014-05-06 Besvarare: Anders Borg (M)

Interpellation 2013/14:462 av Lars Johansson (S) (pdf, 78 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Tonnageskatt eller utflaggning

Kraftigt höjda banavgifter

Interpellation 2013/14:194 av Ygeman, Anders (S)

den 3 december Interpellation 2013/14:194 Kraftigt höjda banavgifter av Anders Ygeman S till statsrådet Catharina Elmsäter-Svärd M Banavgifterna på den svenska järnvägen har dubblerats sen den moderatledda regeringen tillträdde. Under de närmaste åren är planen att femdubbla avgifterna detta trots att punktligheten

Inlämnad: 2013-12-03 Besvarare: Catharina Elmsäter-Svärd (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Kraftigt höjda banavgifter

Åtgärder för att minska utsläppen av växthusgaser

Interpellation 2013/14:192 av Ygeman, Anders (S)

den 3 december Interpellation 2013/14:192 Åtgärder för att minska utsläppen av växthusgaser av Anders Ygeman S till miljöminister Lena Ek C Sju år efter att den moderatledda regeringen tillträdde ökar fortfarande utsläppen av växthusgaser från den tunga trafiken. Naturvårdsverket skriver i sitt remissvar till Trafikverkets

Inlämnad: 2013-12-03 Besvarare: Catharina Elmsäter-Svärd (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Åtgärder för att minska utsläppen av växthusgaser

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se