Jessica Rosencrantz (M)

Jessica Rosencrantz (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms kommun, plats 141
Titel Civilekonom.
Född år 1987
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post jessica.rosencrantz[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Andre vice ordförande
    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2010-10-04 – 2010-10-18
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2020-05-04 – 2022-09-26
    • Ledig 2019-08-26 – 2020-05-03
    • Ordinarie 2010-10-19 – 2019-08-25
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Andre vice ordförande 2020-05-04 – 2022-09-26
    • Ledamot 2019-08-26 – 2022-09-26
    • Andre vice ordförande 2019-02-26 – 2019-08-26
    • Ledamot 2019-02-13 – 2019-02-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-05-04 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-02-13
    • Vice ordförande 2014-12-19 – 2018-09-24
    • Ledamot 2014-10-07 – 2014-12-18
    • Ledamot 2012-03-19 – 2014-09-29
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-05-04 – 2022-09-26
    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-03-20
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-05-04 – 2022-09-26
    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-03-29
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-05-04 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-05-04 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-05-04 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-05-04 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-05-04 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-05-04 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-05-04 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-05-04 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-05-04 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-05-04 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-05-04 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2019-02-14 –
    • Suppleant 2018-12-05 – 2019-02-14
    • Suppleant 2012-03-19 – 2018-10-02

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10- (statsrådsersättare 101004-101018). Ledamot trafikutskottet 12-19 och vice ordförande 14-19, 2:e vice ordförande miljö- och jordbruksutskottet 19- samt ledamot EU-nämnden 19-. Suppleant finansutskottet 10-12, civilutskottet 10-12 och EU-nämnden 12-19.
  • Föräldrar

    Egenföretagaren Sven Andersson och försäljningschefen Susanne Rosencrantz.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Enskilda Gymnasiet 06. Civilekonomexamen med inriktning nationalekonomi, Handelshögskolan i Stockholm 11.
  • Anställningar

    Servitris, McDonalds 04-06. Servitris, A-concept 06. Marknadsassistent, Netigate 06-07. Landstingsrådssekreterare, Stockholms läns landsting 07-09. Administrativ assistent, Handelshögskolan 09. Politisk assistent, Europaparlamentet i Bryssel 09-10.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Täby 06-10. Vice ordförande, barn- och grundskolenämnden 06-10 och ersättare, kommunstyrelsen 07-10.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Föreningsordförande, MUF i Täby 05-07. Suppleant, Safe Hygiene & Security SHS Consult AB 06-11. 2:e vice distriktsordförande, MUF, Stockholm 07-08, 1:e vice distriktsordförande 08-11 och distriktsordförande 11-15. Styrelseledamot, Norrmalmsmoderaterna 11-. Ledamot, Moderaterna i Stockholms stads förbundsstyrelse 15-.
  • Bostadsort

    Stockholm

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Undantagen från mobilförbud i bil

Skriftlig fråga 2017/18:767 av Jessica Rosencrantz (M)

Fråga 2017/18:767 Undantagen från mobilförbud i bil av Jessica Rosencrantz M till Statsrådet Tomas Eneroth S Från och med den 1 februari 2018 är det inte längre tillåtet att använda en mobiltelefon eller annan handhållen kommunikationsutrustning för förare under färd med motordrivet fordon. Endast utryckningsfordon i

Inlämnad: 2018-02-09 Svarsdatum: 2018-02-21 Besvarare: Statsrådet Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2017/18:767 av Jessica Rosencrantz (M) (pdf, 86 kB)

Självkörande fordon

Skriftlig fråga 2017/18:549 av Jessica Rosencrantz (M)

Fråga 2017/18:549 Självkörande fordon av Jessica Rosencrantz M till Statsrådet Tomas Eneroth S Den 28 november löpte tiden ut för den statliga utredningen om självkörande fordon att presentera förslag för att underlätta en introduktion av självkörande fordon i allmän trafik. Utredningen har nu försenats, och förslagen

Inlämnad: 2017-12-27 Svarsdatum: 2018-01-10 Besvarare: Statsrådet Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2017/18:549 av Jessica Rosencrantz (M) (pdf, 99 kB)

Tågförseningar och bristande järnvägsunderhåll

Interpellation 2017/18:59 av Jessica Rosencrantz (M)

Interpellation 2017/18:59 Tågförseningar och bristande järnvägsunderhåll av Jessica Rosencrantz M till Statsrådet Tomas Eneroth S Inför valet 2014 lovade Socialdemokraterna dyrt och heligt att de skulle få tågen att gå i tid. Vi prioriterar fullt finansierade investeringar för att tågen ska börja fungera redan nu. Det

Inlämnad: 2017-10-24 Besvarare: Statsrådet Tomas Eneroth (S)

Interpellation 2017/18:59 av Jessica Rosencrantz (M) (pdf, 81 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Tågförseningar och bristande järnvägsunderhåll

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se