Jessica Polfjärd (M)

Jessica Polfjärd (M)

Europaparlamentariker

Parti Moderaterna
Valkrets Västmanlands län
Född år 1971

Aktuella uppdrag

    • Europaparlamentet

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2019-07-01
    • Moderaterna

    • Gruppledare 2015-01-13 – 2017-10-03
    • Europaparlamentet

    • Ledamot 2019-07-02 – 2024-07-02
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2015-01-28 – 2018-09-24
    • Ledamot 2013-01-02 – 2013-09-25
    • Ordförande 2012-10-04 – 2013-01-01
    • Ledamot 2010-11-02 – 2012-10-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-02-13
    • Vice ordförande 2017-10-10 – 2018-09-24
    • Ledamot 2017-10-10 – 2017-10-10
    • Ordförande 2013-10-03 – 2014-09-29
    • Ledamot 2013-09-26 – 2013-10-02
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2015-01-27
    • Ledamot 2009-10-16 – 2010-10-04
    • Suppleant 2006-10-10 – 2009-10-16
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2010-11-01
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2009-10-16
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2015-03-17 – 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2019-02-14 – 2019-06-17
    • Suppleant 2018-10-09 – 2019-02-14
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ordförande 2018-10-10 – 2019-06-13
    • Ledamot 2018-10-09 – 2018-10-10
    • Ledamot 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Ledamot 2010-10-19 – 2011-09-15
    • Ledamot 2006-10-17 – 2010-10-04
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2015-01-28 – 2018-10-02
    • Ersättare 2014-10-07 – 2015-01-28
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 2015-02-06 – 2017-10-13
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2016-03-18 – 2019-06-18

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot skatteutskottet 09-10 och 14-15, socialutskottet 10, näringsutskottet 10-13 och ordförande 12-13. Ledamot arbetsmarknadsutskottet 13 och ordförande 13-14. Suppleant skatteutskottet 06-09, utbildningsutskottet 06-09, näringsutskottet 15- och finansutskottet 15-. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 06-12, riksdagsstyrelsen 15-, Utrikesnämnden 15- och krigsdelegationen 16-. Gruppledare Moderaterna 15-.
  • Föräldrar

    Civilingenjören Sven-Åke Polfjärd och fil.mag. Zonta Polfjärd, f. Österberg.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Sverige ska bli världens bästa land för delningsekonomi

Motion 2018/19:2902 av Jessica Rosencrantz m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2902 av Jessica Rosencrantz m.fl. M Sverige ska bli världens bästa land för delningsekonomi Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regelverk ska förenklas och anpassas till ett digitaliserat och delande samhälle och tillkännager detta för


Utskottsberedning: 2018/19:FiU25 2018/19:KU26 2018/19:NU7 2018/19:SkU11 2018/19:SkU14
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): 8 avslag

Motion 2018/19:2902 av Jessica Rosencrantz m.fl. (M) (docx, 70 kB) Motion 2018/19:2902 av Jessica Rosencrantz m.fl. (M) (pdf, 91 kB)

Sverige ska vara ett digitalt föregångsland

Motion 2018/19:2900 av Jessica Rosencrantz m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2900 av Jessica Rosencrantz m.fl. M Sverige ska vara ett digitalt föregångsland Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att återuppta trepartssamtalen mellan staten och arbetsmarknadens parter i syfte att hitta en modell för kompetensutveckling


Utskottsberedning: 2018/19:AU6 2018/19:FiU25 2018/19:FöU7 2018/19:KU26 2018/19:KU31 2018/19:NU7 2018/19:SkU11 2018/19:SoU8 2018/19:TU4 2018/19:UbU13
Riksdagsbeslut (35 yrkanden): 34 avslag, 1 bifall,

Motion 2018/19:2900 av Jessica Rosencrantz m.fl. (M) (docx, 99 kB) Motion 2018/19:2900 av Jessica Rosencrantz m.fl. (M) (pdf, 187 kB)

Utgiftsområde 13 Jämställdhet och nyanlända invandrares etablering

Motion 2018/19:2932 av Jessica Polfjärd m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2018/19:2932 av Jessica Polfjärd m.fl. M Utgiftsområde 13 Jämställdhet och nyanlända invandrares etablering Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2019 inom utgiftsområde 13 Jämställdhet och nyanlända invandrares etablering enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Riksdagen avslår


Utskottsberedning: 2018/19:AU1 2018/19:AU7
Riksdagsbeslut (9 yrkanden): 1 avslag, 8 bifall,

Motion 2018/19:2932 av Jessica Polfjärd m.fl. (M) (docx, 73 kB) Motion 2018/19:2932 av Jessica Polfjärd m.fl. (M) (pdf, 97 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se