Jeppe Johnsson (M)

Jeppe Johnsson (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Blekinge län
Titel Adjunkt
Född år 1951

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2009-08-15

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2009-08-15
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2009-08-15
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2009-08-15
    • Suppleant 2003-01-01 – 2006-10-02
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2004-09-23 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2002-12-31
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Suppleant 2006-02-09 – 2006-04-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Ammunitionen i Östersjön

Skriftlig fråga 2007/08:1458 av Johnsson, Jeppe (m)

den 7 juli Fråga 2007/08:1458 Ammunitionen i Östersjön av Jeppe Johnsson m till miljöminister Andreas Carlgren c På Östersjöns botten finns mycket vapen och ammunition som dumpades vid andra världskrigets slut. En del av denna ammunition innehåller olika typer av kemiska stridsmedel av vilka särskilt senapsgas

Inlämnad: 2008-07-07 Besvarare: Eskil Erlandsson (C)

Sälarnas inverkan på torsken

Skriftlig fråga 2007/08:1205 av Johnsson, Jeppe (m)

den 13 maj Fråga 2007/08:1205 Sälarnas inverkan på torsken av Jeppe Johnsson m till jordbruksminister Eskil Erlandsson c Torsken är en art som för närvarande anses hotad. Torskförekomsten i Östersjön beror inte bara på hur stort fisketrycket är. Av stor betydelse är även syrehalt, salthalt, skarpsill, skarv och

Inlämnad: 2008-05-13 Besvarare: Eskil Erlandsson (C)

Miljöstyrningsrådet

Skriftlig fråga 2007/08:1131 av Johnsson, Jeppe (m)

den 21 april Fråga 2007/08:1131 Miljöstyrningsrådet av Jeppe Johnsson m till miljöminister Andreas Carlgren c Miljöstyrningsrådet är ett bolag som bildades 1995 och som ägs gemensamt av stat och näringsliv genom Miljödepartementet, Svenskt Näringsliv och Sveriges Kommuner och Landsting. Miljöstyrningsrådet rekommenderar

Inlämnad: 2008-04-21 Besvarare: Andreas Carlgren (C)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se