Jeppe Johnsson (M)

Jeppe Johnsson (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Blekinge län
Titel Adjunkt
Född år 1951

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2009-08-15

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2009-08-15
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2009-08-15
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2009-08-15
    • Suppleant 2003-01-01 – 2006-10-02
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2004-09-23 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2002-12-31
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Suppleant 2006-02-09 – 2006-04-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

forskningsprogram för IT-säkerhet

Interpellation 2000/01:346 av Johnsson, Jeppe (m)

den 29 mars Interpellation 2000/01:346 av Jeppe Johnsson m till näringsminister Björn Rosengren om forskningsprogram för IT-säkerhet Vårt moderna samhälle blir alltmer beroende av IT. IT-revolutionen har förändrat vår tillvaro och kommer fortsatt att förändra, och förhoppningsvis förbättra, vår vardag. Samtidigt blir

Inlämnad: 2001-03-29 Besvarare: näringsminister Björn Rosengren (S)

beslagtaget gods

Interpellation 2000/01:326 av Johnsson, Jeppe (m)

den 16 mars Interpellation 2000/01:326 av Jeppe Johnsson m till justitieminister Thomas Bodström om beslagtaget gods Nu har det hänt igen. Rubrikerna i en av mina lokaltidningar lyder: De häktade litauerna försätts på fri fot igen. Inte tillräckliga bevis för fällande dom kan få beslagtaget gods värt 80 000 kr med

Inlämnad: 2001-03-16 Besvarare: justitieminister Thomas Bodström (S)

sexköpslagen

Interpellation 2000/01:264 av Johnsson, Jeppe (m)

den 16 februari Interpellation 2000/01:264 av Jeppe Johnsson m till justitieminister Thomas Bodström om sexköpslagen Polisen i Skåne har på uppdrag av Rikspolisstyrelsen utrett den nya sexköpslagen som trädde i kraft den 1 januari 1999. Enligt deras rapport är lagen om kriminalisering av sexköpare tandlös och har inte

Inlämnad: 2001-02-16 Besvarare: justitieminister Thomas Bodström (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.