Jeppe Johnsson (M)

Jeppe Johnsson (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Blekinge län
Titel Adjunkt
Född år 1951

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2009-08-15

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2009-08-15
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2009-08-15
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2009-08-15
    • Suppleant 2003-01-01 – 2006-10-02
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2004-09-23 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2002-12-31
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Suppleant 2006-02-09 – 2006-04-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Dokument:

barn- och ungdomspsykiatrin

Interpellation 2000/01:365 av Pålsson, Chatrine (kd)

den 5 april Interpellation 2000/01:365 av Chatrine Pålsson kd till socialminister Lars Engqvist om barn- och ungdomspsykiatrin Den ökande psykiska ohälsan bland barn är alarmerande. På tio år har antalet hjälpsökande till barn- och ungdomspsykiatrimottagningar fördubblats. Barnens problematik har blivit svårare, och

Inlämnad: 2001-04-05 Besvarare: socialminister Lars Engqvist (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: barn- och ungdomspsykiatrin

familjehemmen

Interpellation 2000/01:363 av Hagström, Ulla-Britt (kd)

den 4 april Interpellation 2000/01:363 av Ulla-Britt Hagström kd till statsrådet Ingela Thalén om familjehemmen Det är angeläget att barn och ungdomar som av olika skäl inte kan bo hos sina föräldrar kan få ett tryggt familjehem. Familjehemsuppdraget är lika viktigt som ett vanligt föräldraskap. Fosterföräldrar har

Inlämnad: 2001-04-04 Besvarare: socialminister Lars Engqvist (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: familjehemmen

sysselsättningen

Interpellation 2000/01:352 av Attefall, Stefan (kd)

den 2 april Interpellation 2000/01:352 av Stefan Attefall kd till finansminister Bosse Ringholm om sysselsättningen Sverige har under de senaste tre åren haft en hög ökningstakt av sysselsättningen. Den har skett från en extremt låg nivå, och den mattas nu av. Enligt Konjunkturinstitutets senaste prognos mars 2001

Inlämnad: 2001-04-02 Besvarare: finansminister Bosse Ringholm (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: sysselsättningen

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se