Jeppe Johnsson (M)

Jeppe Johnsson (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Blekinge län
Titel Adjunkt
Född år 1951

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2009-08-15

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2009-08-15
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2009-08-15
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2009-08-15
    • Suppleant 2003-01-01 – 2006-10-02
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2004-09-23 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2002-12-31
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Suppleant 2006-02-09 – 2006-04-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Dokument:

Bluffakturor

Motion 2007/08:Fi261 av Jeppe Johnsson (m)

Motion till riksdagen 2007/08:Fi261 av Jeppe Johnsson m Bluffakturor m1630 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om reglerna för hantering av ansökningar om betalningsföreläggande. Motivering Enligt uppgifter från Svensk Handel omsätter branschen


Utskottsberedning: 2007/08:FiU18
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2007/08:Fi261 av Jeppe Johnsson (m) (doc, 38 kB)

Översyn av konsumentköplagen

Motion 2007/08:C345 av Jeppe Johnsson (m)

Motion till riksdagen 2007/08:C345 av Jeppe Johnsson m Översyn av konsumentköplagen m1679 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om ändringar i konsumentköplagen. Motivering Enligt konsumentköplagen har kunden trettio dagar på sig att betala en faktura


Utskottsberedning: 2007/08:CU9
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2007/08:C345 av Jeppe Johnsson (m) (doc, 37 kB) Motion 2007/08:C345 av Jeppe Johnsson (m) (pdf, 115 kB)

Utvisning för brott

Motion 2007/08:Ju357 av Jeppe Johnsson (m)

Motion till riksdagen 2007/08:Ju357 av Jeppe Johnsson m Utvisning för brott m1454 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om utvisning av icke-svensk medborgare som döms för brott med fängelse i mer än sex månader i straffskalan. Riksdagen tillkännager


Utskottsberedning: 2009/10:JuU7
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2007/08:Ju357 av Jeppe Johnsson (m) (doc, 39 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se