Jeppe Johnsson (M)

Jeppe Johnsson (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Blekinge län
Titel Adjunkt
Född år 1951

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2009-08-15

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2009-08-15
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2009-08-15
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2009-08-15
    • Suppleant 2003-01-01 – 2006-10-02
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2004-09-23 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2002-12-31
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Suppleant 2006-02-09 – 2006-04-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Vattenkraftens miljöansvar

Skriftlig fråga 2007/08:979 av Johnsson, Jeppe (m)

den 14 mars Fråga 2007/08:979 Vattenkraftens miljöansvar av Jeppe Johnsson m till näringsminister Maud Olofsson c Under de senaste dagarna har medier i sydöstra Sverige rapporterat om vattenkraftverksbygget i Fridasfors i Mörrumsån. Det nya vattenkraftverket kommer att ersätta ett äldre, och i samband med bygget

Inlämnad: 2008-03-14 Besvarare: Maud Olofsson (C)

Tullverkets organisation i Blekinge

Skriftlig fråga 2007/08:673 av Johnsson, Jeppe (m)

den 30 januari Fråga 2007/08:673 Tullverkets organisation i Blekinge av Jeppe Johnsson m till finansminister Anders Borg m I dag presenterade Tullverket sin plan för att spara in 300 tjänster runt om i landet. Bland de drabbade tullstationerna finns Karlshamns hamn där 16 personer ur gränsskyddsgrupperna kommer

Inlämnad: 2008-01-30 Besvarare: Anders Borg (M)

Telefoni i glesbygd

Skriftlig fråga 2007/08:333 av Johnsson, Jeppe (m)

den 23 november Fråga 2007/08:333 Telefoni i glesbygd av Jeppe Johnsson m till statsrådet Åsa Torstensson c På flera håll i den svenska glesbygden har enskilda medborgare blivit utan fungerande telefon när Telia effektiviserar sitt telenät. Företaget klipper helt sonika av kopparkablarna till fastigheter som ligger

Inlämnad: 2007-11-23 Besvarare: Åsa Torstensson (C)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se