Jeppe Johnsson (M)

Jeppe Johnsson (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Blekinge län
Titel Adjunkt
Född år 1951

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2009-08-15

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2009-08-15
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2009-08-15
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2009-08-15
    • Suppleant 2003-01-01 – 2006-10-02
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2004-09-23 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2002-12-31
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Suppleant 2006-02-09 – 2006-04-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

lagen om allmän inpasseringskontroll i kriminalvården

Skriftlig fråga 2003/04:1529 av Johnsson, Jeppe (m)

den 17 augusti Fråga 2003/04:1529 av Jeppe Johnsson m till justitieminister Thomas Bodström om lagen om allmän inpasseringskontroll i kriminalvården Den 15 december 2003 beslöt riksdagen om så kallad allmän inpasseringskontroll i kriminalvården. Lagen trädde i kraft den 1 februari i år. Lagen ger Kriminalvårdsstyrelsen

Inlämnad: 2004-08-17 Besvarare: Thomas Bodström (S)

tullens brottsbekämpning

Skriftlig fråga 2003/04:1498 av Johnsson, Jeppe (m)

den 5 augusti Fråga 2003/04:1498 av Jeppe Johnsson m till finansminister Bosse Ringholm om tullens brottsbekämpning Den 1 juli trädde tullens nya organisation i kraft, vilket innebar kraftiga besparingar på verksamheten. På många platser i landet försvann tullen helt och i mitt hemlän, Blekinge, minskades bemanningen

Inlämnad: 2004-08-05 Besvarare: Bosse Ringholm (S)

strafflindring vid utvisningsdom

Skriftlig fråga 2003/04:1492 av Johnsson, Jeppe (m)

den 4 augusti Fråga 2003/04:1492 av Jeppe Johnsson m till justitieminister Thomas Bodström om strafflindring vid utvisningsdom I brottsbalken 29 kap. 5 finns en bestämmelse som säger att vid straffmätning ska rätten utöver brottets straffvärde i skälig omfattning beakta bland annat om den tilltalade förorsakas men

Inlämnad: 2004-08-04 Besvarare: Thomas Bodström (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se