Jeppe Johnsson (M)

Jeppe Johnsson (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Blekinge län
Titel Adjunkt
Född år 1951

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2009-08-15

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2009-08-15
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2009-08-15
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2009-08-15
    • Suppleant 2003-01-01 – 2006-10-02
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2004-09-23 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2002-12-31
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Suppleant 2006-02-09 – 2006-04-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

den så kallade fyratimmarsregeln för yrkesfiskare

Skriftlig fråga 2004/05:1551 av Johnsson, Jeppe (m)

den 29 april Fråga 2004/05:1551 av Jeppe Johnsson m till jordbruksminister Ann-Christin Nykvist om den så kallade fyratimmarsregeln för yrkesfiskare Det svenska yrkesfisket är trängt från många håll, inte minst av en helt otrolig och oförutsebar byråkrati. Den 1 mars infördes den så kallade fyratimmarsregeln. Det innebär

Inlämnad: 2005-04-29 Besvarare: Ann-Christin Nykvist (S)

olika momssatser

Skriftlig fråga 2004/05:1523 av Johnsson, Jeppe (m)

den 28 april Fråga 2004/05:1523 av Jeppe Johnsson m till finansminister Pär Nuder om olika momssatser Det svenska momssystemet är ett lapptäcke där det blir allt svårare att se en logik. Det finns flera exempel på verksamheter som tycks vara lika till sin karaktär, men som har olika momssats. Ett exempel är campingplatser

Inlämnad: 2005-04-28 Besvarare: Pär Nuder (S)

momsregler vid import av bilar

Skriftlig fråga 2004/05:1397 av Johnsson, Jeppe (m)

den 12 april Fråga 2004/05:1397 av Jeppe Johnsson m till finansminister Pär Nuder om momsregler vid import av bilar Sedan det svenska EU-inträdet 1995 har det blivit enklare att importera bilar från övriga EU-länder. Detta har lett till ökad konkurrens på bilmarknaden och lägre priser för konsumenterna. Reglerna för

Inlämnad: 2005-04-12 Besvarare: Pär Nuder (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.