Jeppe Johnsson (M)

Jeppe Johnsson (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Blekinge län
Titel Adjunkt
Född år 1951

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2009-08-15

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2009-08-15
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2009-08-15
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2009-08-15
    • Suppleant 2003-01-01 – 2006-10-02
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2004-09-23 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2002-12-31
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Suppleant 2006-02-09 – 2006-04-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2008/09:MJU22 29 april 2009 Fiskeripolitik m.m.

Dokument:

Läkemedelsinformation för äldre

Skriftlig fråga 2008/09:899 av Johnsson, Jeppe (m)

den 5 maj Fråga 2008/09:899 Läkemedelsinformation för äldre av Jeppe Johnsson m till socialminister Göran Hägglund kd För många äldre innebär läkemedel att de kan leva ett gott liv trots ohälsa. Läkemedelsanvändning är dock i många fall komplicerat och kan medföra hälsorisker. Bristande information i läkemedelsanvändningen

Inlämnad: 2009-05-05 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

Brottslighet på anstalter

Skriftlig fråga 2008/09:301 av Johnsson, Jeppe (m)

den 25 november Fråga 2008/09:301 Brottslighet på anstalter av Jeppe Johnsson m till justitieminister Beatrice Ask m Det hör inte till ovanligheterna att dömda brottslingar fortsätter att begå brott även efter det att de omhändertagits. På landets anstalter polisanmäls varje år en mängd brott, såsom narkotikabrott,

Inlämnad: 2008-11-25 Besvarare: Beatrice Ask (M)

lagen om allmän inpasseringskontroll i kriminalvården

Skriftlig fråga 2003/04:1529 av Johnsson, Jeppe (m)

den 17 augusti Fråga 2003/04:1529 av Jeppe Johnsson m till justitieminister Thomas Bodström om lagen om allmän inpasseringskontroll i kriminalvården Den 15 december 2003 beslöt riksdagen om så kallad allmän inpasseringskontroll i kriminalvården. Lagen trädde i kraft den 1 februari i år. Lagen ger Kriminalvårdsstyrelsen

Inlämnad: 2004-08-17 Besvarare: Thomas Bodström (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.