Jeppe Johnsson (M)

Jeppe Johnsson (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Blekinge län
Titel Adjunkt
Född år 1951

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2009-08-15

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2009-08-15
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2009-08-15
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2009-08-15
    • Suppleant 2003-01-01 – 2006-10-02
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2004-09-23 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2002-12-31
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Suppleant 2006-02-09 – 2006-04-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

återbetalning av studielån vid värnplikt

Skriftlig fråga 2003/04:1205 av Johnsson, Jeppe (m)

den 14 maj Fråga 2003/04:1205 av Jeppe Johnsson m till utbildningsminister Thomas Östros om återbetalning av studielån vid värnplikt Enligt reglerna för studiemedel har du rätt till en betalningsfri termin då du avslutar eller gör uppehåll i dina studier. Den som inkallas till militärtjänstgöring under pågående studier

Inlämnad: 2004-05-14 Besvarare: Thomas Östros (S)

införande av friår

Skriftlig fråga 2003/04:1155 av Johnsson, Jeppe (m)

den 5 maj Fråga 2003/04:1155 av Jeppe Johnsson m till statsrådet Hans Karlsson om införande av friår Försök med så kallat friår har pågått i tolv kommuner och hitintills har 3 000 personer utnyttjat möjligheten. En utredning från Institutet för arbetsmarknadspolitisk utvärdering IFAU visar att försöket inte gett avsett

Inlämnad: 2004-05-05 Besvarare: Hans Karlsson (S)

yrkesfiskeavdrag

Skriftlig fråga 2003/04:785 av Johnsson, Jeppe (m)

den 17 februari Fråga 2003/04:785 av Jeppe Johnsson m till finansminister Bosse Ringholm om yrkesfiskeavdrag Den 20 december 1996 biföll en enig riksdag skatteutskottets betänkande om yrkesfiskeavdrag. Beslutet är en beställning från riksdagen och innebär att regeringen så snart som möjligt återkommer till riksdagen

Inlämnad: 2004-02-17 Besvarare: Bosse Ringholm (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.